Wpis z mikrobloga

#hiszpania
#ekonomia
#turystyka
#matematyka

Stary to jebnie...
W hiszpanii w moim regionie podpisano nowe convenio na lata 2022-2025. Jest to cos jak zakladowy uklad pracy dla brazy hotelarsko gastronomicznej w calym(!) regionie do ktorego musza sie stosowac wszyscy z branzy.
Hotele, syndykaty i wojewodzi gromadza sie raz na kilka lat aby ustalic nowe warunki pracy oraz place minimalne (krajowa placa minimalna jest ponizej tej z convenio).
Generalnie zeby sie swiat walil to nikt z branzy nie daje wiekszych stawek mimo ogromnego niedoboru pracownikow. A teraz do meritum.

Inflacja CPI w hiszpani 12-17%, w moim regionie pewnie jest 20-25+% przez najazd pracujacych zdalnie.

Naglowki w gazetach to uwaga min to:
"Wzrost plac o 10.25% w hotelarstwie!!!"

Ale ZARAZ ZARAZ, O BOSHE O KU ?! Jesli jest tak zajebiscie to czemu jest tak #!$%@??
Bo te 10.75% TO SUMARYCZNY WZROST plac przez 3 lata. Zalozenie to waloryzacja o:
2022 - 3%
2023 - 3%
2024 - 2.5%
2025 - 2.25%

SUPER CIESZYCIE SIE JUZ?

Ten REALNY wzrost plac to tak naprawde MINUS 30-45% SILY NABYWCZEJ w 4LATA przy obecnie zalozonych wzrostach plac PRZY BARDZO OSTROZNYCH zalozeniach inflacyjnych.

#starytojebnie

A teraz najlepsze, od 2015 wzrost plac nigdy nie byl nawet blisko inflacji, tak wiec realnie 2025 zapowiada sie rewelacyjnie strata 50-65% sily nabywczej w okresie 10lat... No ale dostaniemy +10.75%...

Niech mi ktos powie ze nie bedzie kryzysu.
A teraz najlepsze.
Pensja gwarantowana wprowadzona w trakcie covidu dla kazdego rosnie w oparciu o inflancje r/r
Najpierw bylo 400€, a juz jest na 2023 ponad 500€.
W tym tempie to za chwile za nie pracowanie bedzie zarabiac sie 70-80% tyle co pracujacy.

Na cholere pracowac, jak dostajesz miesiecznie 500€ x 2-3 osoby w rodzinie + dodatek mieszkaniowy + zapomogi + darmowe wyzywienie.

"Do widzenia, giniemy"
  • 10
Bo te 10.75% TO SUMARYCZNY WZROST plac przez 3 lata. Zalozenie to waloryzacja o:

2022 - 3%

2023 - 3%

2024 - 2.5%

2025 - 2.25%


@Sorcerer001: takie podwyżki dadzą około 11,2% wzrostu w te lata, a nie 10,75%, ale i tak lipa
W hiszpanii w moim regionie podpisano nowe convenio na lata 2022-2025


@Sorcerer001: Jaki to region? Wydaje mi się, że ten układ podpisano dla całej branży hotelarskiej (dla osób z umowami pracownika hotelarstwa, ale już nie administracji). Wywalczyli to jakoś dwa lata temu? A teraz w wakacje zaczęli wprowadzać podwyżki. No ale i tak jest dramat, ceny rosną, a płace praktycznie na tym samym poziomie. Coraz więcej ludzi korzysta z różnych pomocy
@magnuss: kanary.
Nowe konwenio, prezentacja w BOE w styczniu.
Musze zerknac na faktyczna inflacje od 2013 i wzrost plac bo imo moja sila nabywcza od tego czasu spadla o 50% a teraz to dopiero bedzie dramat.

Gawiedz sie cieszy bo wstecz dostana za 2022 dostana wyrownanie +3% jak przyjdzie wyrownanie w lutym23, ale slepi ze nadal sa stratni -13-14% ...
@Sorcerer001: Słyszałem o tym ale nie wgłębiałem się. Wychodzi na to że to dobre źródło dodatkowej kasy. Pracuję za granicą, w Hiszpanii prawie bezrobotny, to może i ja się skuszę :D Z tego co czytam wychodzi 11200 euro kasy rocznie dodatkowo w moim przypadku.