Wpis z mikrobloga

Interesujące tweety od dziennikarzy, źródło, 2

Kilka lat temu New York Times podjął dziwną decyzję redakcyjną w sprawie swoich reportaży na temat branży technologicznej.

Zamiast przedstawiać branżę przez pryzmat prasy biznesowej lub konsumenckiej, zaczął ją opisywać przez bardzo surowy pryzmat śledczy - zawsze bardzo opozycyjny i czasami niesprawiedliwy.

Prawie nigdy nie są zaciekawieni technologią czy też zachwyceni postępem i potencjałem.

To była bardzo przemyślana, odgórna decyzja.

Zdecydowano, że technologia jest ważnym ośrodkiem władzy, który wymaga kontroli i musi zostać zdegradowany, i taki styl przekazu stał się bardzo rozpowszechniony i widoczny w branży.

Kierownictwu i inwestorom z branży technologicznej nie podobała się ta zmiana, ze zrozumiałych względów. I w większości zgadzam się z nimi co do meritum.

Mają też po prostu tendencję do przeceniania części technologicznej w ramach większej strefy "mediów" i zaczęli być bardzo źli na "media".


(...)

Myślę, że ekipa Sacks/Andreesen powinna wziąć głęboki oddech i spróbować cieszyć się życiem jako bogaci i potężni biznesmeni i być trochę mniej zirytowana przez haterów.

A prasa powinna spróbować unormować relacjonowanie przemysłu technologicznego jako po prostu kolejnego sektora biznesowego.


2:

Ludzie mogą myśleć, że Matt przesadza, ale dosłownie słyszałem to od reporterów NYT w tym czasie. Istniała odgórna decyzja, że technologia nie może być opisana pozytywnie, nawet jeśli byłaby to prawdziwa, warta uwagi i pozytywna historia. Prócz tego przypadku, nie słyszałam nigdy nic podobnego.

Dla jasności, Vox nigdy nie powiedział mi, że moje reportaże o czymś muszą być "ostre", krytyczne lub pozytywne, a gdyby tak było, to zwolniła bym się z pracy. Kultura wewnętrzna może zaistnieć w bardziej subtelny sposób, ale to, co zrobił NYT, nie jest normalne.

Wiele odpowiedzi kierowanych do Matta brzmi "tak, i to jest dobra rzecz", ale z punktu widzenia integralności redakcyjnej istnieje duża różnica między "dobrze jest pisać ostre artykuły" a "dobrze jest mieć odgórną dyrektywę redakcyjną dotyczącą tonu relacji".


#technologia #media #twitter #neuropa #4konserwy #socialmedia
Sinity - Interesujące tweety od dziennikarzy, źródło, 2

 Kilka lat temu New York Ti...

źródło: comment_1667818539TrKst4T7YhN4gdUCNkn5ZG.jpg

Pobierz
  • 4
@prezeskuliziemskiej: Te artykuły są często przekłamane.

Przykład: ludziom się wydaje że w sprawie Cambridge Analytica chodziło o to że Facebook coś #!$%@?ł. Bo tak to media przedstawiły. Nie była to prawda.

Po prostu mieli dość wszechstronne API dla developerów 'aplikacji' na ich platformie - co jest zasadniczo dobre.

Ktoś zrobił 'aplikacje' która prosiła o pozwolenia od użytkownika dostępu do różnych danych, no i dużo użytkowników dało te pozwolenia.

Potem te dane