Wpis z mikrobloga

Zawsze mnie nurtowało, co jest poza obserwowalnym Wszechświatem. Pewnie nigdy się nie dowiemy. Ba, poznanie samego Wszechświata jest już zadaniem na kolejne tysiąclecia.

Człowiek żyje ok. 75 lat. Wszechświat ma 13.8 miliarda lat.
Człowiek zajmuje metr kwadratowy przestrzeni. Tymczasem takich Dróg Mlecznych są miliardy, a sama Driga Mleczna jest już niewyobrażalnie wielka.

Czuję rzeczywisty smutek, że nigdy nie poznam pełnej prawdy i faktów.

#kosmos #astronomia
red7000 - Zawsze mnie nurtowało, co jest poza obserwowalnym Wszechświatem. Pewnie nig...

źródło: comment_1667782164mxo7q6UeNMa3mQIL2jctM1.jpg

Pobierz
  • 70
@red7000: Mnie podróże międzygwiezdne aż tak nie jarają Ziemia jest piękna. Lecieć tysiące lat nawet zamrożonym by zobaczyć kolejną gazową planetę na której nie wyląduje, nie ma nic ładnego ;d?
Nawet jakby założyć teleportację to jest pewnie pare fajnych widoków jak czarna dziura, wybuch supernowej, może parę planet. Jednak dopóki na planetach nie ma życia to po zobaczeniu kilku Marsów skalistych każda planeta by wyglądała chyba podobnie. Jakby było życie to
@osdpl:

Mi zawsze rozwala głowę jak coś może nie mieć końca a nawet jeśli ma to co jest za końcem.


weź sobie kartkę, zegnij ją w rulon, właśnie stworzyłeś roboczą nieskończoność, spekulacje teoretyków są takie że wszechświat jest 12 ścianem foremnym

co jest za końcem? To pytanie jest prawdopodobnie źle zadane, ciężko jest w takich abstrakcjach stworzyć dobre pytanie, które będzie prawidłowe, najczęściej udaje się to zrobić po odkryciu mechanizmu działającego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
@LifeReboot:

Alpha Centauri jest tuż obok w skali wszechświata. Nawet nie obok, jest w tym samym miejscu co my, bo 4.4 lat świetlnych. Ale to oznacza, że lecąc tam z 99% prędkości światła na Ziemi minie ok 36 lat. Wysłanei komunikatu "dotarliśmy" i już jest 72. Wysłanie komunikatu "gratulacje" i już jest 108. Nie da sie w ten sposób budować cywilizacji międzygwiezdnej.

Gdyby statek leciał z prędkością 99% c, to na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@red7000: ja jestem w stanie łatwo to sobie wyobrazić. Pomyśl że jest jakaś przestrzeń, ale jest ona zupełnie pusta nie ma tam żadnych cząsteczek , nawet ciemnej materii. A wszechświat czyli cała materia rozszerza się od punktu zero w każdym kierunku i to coraz szybciej, wypełniając tą przestrzeń.
Mi zawsze rozwala głowę jak coś może nie mieć końca a nawet jeśli ma to co jest za końcem.


@osdpl: Tak samo może nie mieć końca jak kula ziemska nie ma krańca. Objętość wszechświata jest skończona, ale geometria przestrzeni jest taka że jak polecisz odpowiednio daleko w jedną stronę to wrócisz z drugiej. Taka kula ziemska tylko w 3d.
@mnmlny: Bóg jest bardziej skomplikowany niż losowość, bo co stworzyło Boga? Materię stworzyła inna materia i tak dalej wydaje się bardziej logiczna ponieważ materia nie ma świadomości, a świadomość jest bardziej skomplikowana i prawdopodobniej była później niż sama materia

Prościej ujmując, losowość jest łatwiejsza do wytłumaczenia niż Bóg który jest świadomy, chyba że coś się zmieni w nauce