Wpis z mikrobloga

Tak sobie z ciekawości poczytuję #biblia zacząwszy od #starytestament.
Nasuwa mi się kilka wątpliwości.
Dlaczego Kościół mówi o Bogu miłosiernym i wszechwiedzącym?
Jak narazie, z tego co zdążyłem przeczytać, Bóg jest zazdrosny o względy, mściwy, stosuje odpowiedzialność zbiorową (dlaczego zabija pierworodnych wszystkich Egipcjan, skoro to Faraon mu podpadł? Co zawiniły zwierzęta Egipcjan, że Bóg postanowił wybić również pierworodne potomstwo zwierząt?).
Ponadto toleruje niewolnictwo (wielokrotnie pojawia sie motyw niewolników w tle, a Bogu to nie przeszkadza). Pojawiają się motywy kazirodztwa. Przejawia również cechy ksenofobiczne w stosunku do innych grup etnicznych poza ulubionymi Izraelitami.
Ponadto przewinęło się w tle, że Bóg wędruje i odwiedza niektóre osoby (jako postać fizyczna).
Ciekawy również dla mnie jest motyw plag egipskich zrzucanych za to, że Faraon nie chciał wypuścić Izraelitów.
Okazuje się, że pierwsze sztuczki jak zamiana kija w węża, zrobienie z Nilu czerwonej rzeki, czy wywołanie plagi komarów potrafili również wywołać kapłani Faraona, dopiero bodajże przy żabach wymiękli.
Jeśli dobrze pamiętam, pojawia się stwierdzenie Boga, że zniszczy Bogów Egiptu. Czy to znaczy, że Bogów było wielu, tylko ten Izraelitów okazał się potężniejszy?
Dużo pytań, niewiele odpowiedzi.
Potrafi ktoś zapodac jakieś wyjaśnienia?
A jest tego więcej, jak np. "kto przeleje krew człowieka, jego krew powinna zostać przelana".
Czyli kara śmierci jest zgodna z Biblią.
#chrzescijanstwo #judaizm #religia #bog
  • 13
  • Odpowiedz
@MirkujeOd2009Roku: Kara śmierci jest zgodna z biblią, przecież katechizm KK dopuszcza czapę. A na resztę pytań ci nie odpowiem. Co do Boga starotestamentowego to chyba więcej racji mieli gnostycy, chyba Kościół nie mógł im przyznać racji, musiał też to jakoś złagodzić. W sumie KK woli Nowy Testament, a to protestanci mocno odwołują się do Starego. Teraz uwaga będzie mocno kontrowersyjnie - protestanci są bardziej rasistowscy niż katolicy, co moim zdaniem ma
  • Odpowiedz
@MirkujeOd2009Roku W rozumowaniu ówczesnych ludzi to tak bogów było wielu. Przykładowo w wiekach późniejszych jeśli poganie przegrali z chrześcijanami wojnę to pokonany lud często uznawał że ich bogowie są słabsi od chrześcijańskiego i łatwo przyjmowali wiarę zwycięzców.

Bóg musiał też być usposobieniem siły i potęgi, tak by lud Izraela zgodnie z myśleniem tamtych lat gorliwie oddawał mu cześć. Wielu badaczy twierdzi że Stary Testament musiał również tworzyć w Izraelitach poczucie wyjątkowości, by
  • Odpowiedz
@MirkujeOd2009Roku: za dużo pytań na raz (°°
Żeby znaleźć odpowiedź na pierwsze to byś musiał chyba pół roku spędzić na studiowaniu procesu stworzenia świata. W sumie dziwi mnie czemu o stworzenie świata się nie pytasz, to powiedzmy jest fundament.
  • Odpowiedz
@MirkujeOd2009Roku: ja jak czytam Biblię, to potem słucham jakichś komentarzy czy omówień, bo to trochę bardziej skomplikowany temat, jeśli nie masz jakichkolwiek podstaw teologicznych. Na yt jest taki kanał Archiwum Nocnych Świateł i cały cykl omawiający Stary Testament, tutaj podsyłam fragment o plagach - od 1:31:20
wykoprock - @MirkujeOd2009Roku: ja jak czytam Biblię, to potem słucham jakichś koment...
  • Odpowiedz
@hej_wisos stworzenie świata jest wydarzeniem podobnie opisanym we wszystkich religiach i mitologiach, poza tym oczywiste jest to, że nikt nie mógł być świadkiem wydarzeń. Natomiast czasy Mojzeszowe to już okres bardziej dotknięty realnym rysem historycznym
  • Odpowiedz
@MirkujeOd2009Roku: Na każde z tych pytań są odpowiedzi i kto chce ten znajdzie.

Przede wszystkim adhortacja B XVI https://www.vatican.va/content/dam/benedict-xvi/pdf/apost_exhortations/documents/hf_ben-xvi_exh_20100930_verbum-domini_pl.pdf

Polecam też lekturę czegoś o Biblii jak np. "Rozmowy o Biblii" prof. Świderkówny.

Jak mantrę w takich wątkach przytaczam cytaty z listu św. Piotra

2P 1, 20 "To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia"

2P 3, 16 "[...] Są w nich trudne do zrozumienia
  • Odpowiedz
@MirkujeOd2009Roku: 1. kara śmierci nie jest zgodna z Chrzescianizmem.

2. Chrzescianizm nie rowna sie Stary Testament. Powszechny blad. Chrzescianizm to .... Nowy testament. Ktory wypelnia Stary (prawo)... czym - miłością. Masz odpowiedź, poczytaj Nowy, chociaz jedna ewangelie, nie jest dlugi. polecam.

3. Nie toleruje niewolnictwa. Był pierwszym powszechnym systemem NIE opartym na niewolnictwie. Egipt, Rzym i Grecja OPIErały się na niewolnictwie. Quo Vadis przerabiałeś??
Nowoczestne systemy bez chrzescianstwa beda opierac sie
  • Odpowiedz