Wpis z mikrobloga

Bez zaskoczeń - Szwajcaria odmówiła zgody na przekazanie 12 400 pocisków kalibru 35 mm na potrzeby operujących na Ukrainie gepardów. Amunicja ta została przed laty zakupiona od szwajcarskich firm i jest składowania w Niemczech.

Zasadniczo to nie jest zbyt duża ilość amunicji. Niemcy wraz z Gepardami dostarczyć miały już 40-60 tys. pocisków. Obecnie ani w Niemczech, ani w Szwajcarii nie produkuje się nowych pocisków dla gepardów.

#szwajcaria #niemcy #ukraina #wojna

Źródło:
https://www.swissinfo.ch/eng/politics/switzerland-refuses-to-budge-on-german-ammunition-request-/48028348
  • 7
@Aster1981: Z tego co znalazłem w sieci to w Niemczech nadal istnieje zakład, który dawniej produkował tę amunicję i ma pełnie praw licencyjnych - akurat tego nie blokują Szwajcarzy. Problemem jest wznowienie produkcji.
@Okcydent: Niemiecka gospodarka taka potężna, na pewno mogą szybko uruchomić produkcję ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dzangyl: była informacja, że jakaś norweska firma próbowała robić na zamówienie Niemiec na tej właśnie licencji, ale coś nie tak z tą amunicją wyszło.
(nie mam linka, gdzieś na wypoku widziałem)