Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czytam, że według jakichś tam norm, w salonie oświetlenie powinno wynosić ok. 400-500 lumenów na metr kwadratowy
Czy ktokolwiek się do tego stosuje? W sensie jak tak sobie liczę, to dla pokoju 10 metrów kwadratowych trzeba by wsadzić 6-7 ledów 8W (odpowiednik starych 60W). Jak dla mnie to wartość trochę z czapy i nie wyobrażam sobie jak widno byłoby w takim pokoju xd
#dom #mieszkanie #oswiadczenie #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 7
Czy ktokolwiek się do tego stosuje?


@Shatter: Często nie i dlatego potem ludzie mają w pokojach ciemno wieczorami nawet po zapaleniu światła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja mam w salonie 30m2 10 żarówek a do tego ściemniacz, w razie gdyby było "zbyt jasno"... Ale wcale nie jest IMO "zbyt jasno", jest po prostu fajnie widno, nie trzeba żadnej dodatkowej lampki jak siedzisz wieczorem przy stole i robisz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pantegram: ja tu nie mam żadnego pola manewru xd kupiłem właśnie żyrandol na 3 żarówki, zamówiłem sobie 3xe27 po 800 lumenów z hakiem temperatura 3000, bo to pokój w którym i śpię, i pracuję. Do tej pory miałem dwie (no teraz po awarii od pół roku jedna żarówka) no i było ciemno. Jak 3x800 lumenów będzie ciemno to wymienię na 1000 lumenów. Taki plus żarówek e27, że są tanie w porównaniu
@Shatter: Jak to mówią "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" ;)
Nie przejmuj się w takim razie tymi normami - i tak na pewno lepiej będzie Ci się siedziało przy tych 240 luksach (lm/m2) niż przy 80... To aż 3-krotna różnica, więc będzie mocno odczuwalna. Zawsze można też dokupić jakąś lampkę jeszcze by sobie miejsce pracy doświetlić, ale pracując przy monitorze to pewnie nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Pantegram: plafony mnie o tyle nie przekonują, że jak już się wyświecą po paru latach, to muszę wymienić całość. W pomieszczeniach typu łazienka to jeszcze ok, bo tam się świeca krótko, ale u mnie przy prscy zdalnej światło o tej porze roku świeci się po kilkanaście godzin na dobę, więc wolę mieć opcje taniej wymiany żarówki. Przy biurku lampka stoi, więc do samej pracy dorzucam jeszcze trochę światła, ale przy czytaniu