Wpis z mikrobloga

@PfefferWerfer:
Niestety, ale przy tej demografii Turcją nie będziemy (nie mówię o poziomie inflacji). Przy dobrej polityce monetarnej i fiskalnej długoterminowo mielibyśmy zastój tylko z tego powodu.

kupuj aktywa mirku.

@PfefferWerfer:
Część rozproszyłem już dawno (30-40% nie licząc obligacji), z resztą trudno powiedzieć co robić.
Wszystko jest drogie nawet relatywnie do średniej krajowej.
  • Odpowiedz
@LaurenceFass: Oczywiście to co napisałeś jest brednią. POLSKA NIE BĘDZI ŻADNĄ TURCJĄ.

1) Bank Centralny Turcji (a w zasadzie organ wykonawczy woli Recepa Erdogana) obniża stopy procentowe, podczas gdy my je podwyższamy,
2) Podaż pieniądza (dynamika) M1 w Polsce spada podczas gdy w Turcji rośnie,
3) W porównaniu do Turcji Polska ma spory napływ inwestycji zagranicznych, który w przypadku polepszenia koninktury jeszcze bardziej przyspieszy.
4) Mamy relatywnie niski poziom długu publicznego.
  • Odpowiedz
@rachuneksumienia:
Z częścią nawet się zgadzam, ale zobacz j.w. napisałem, że nie chodzi mi o poziom inflacji. Chodziło ogólnie o perspektywy rozwoju.

1) Tak, ale realna stopa procentowa jest coraz bardziej ujemna - ryzyko spirali (opłacalność zaciągania kredytów obrotowych, konsumenckich itp.)
2) Tak, sam na to cały czas wskazuje - choć za sierpień mieliśmy niebezpieczne odwrócenie trendu. Nie wiadomo do końca jak będzie dalej - patrz ryzyko z pkt. 1
3)
  • Odpowiedz
@LaurenceFass: Dużo zmiennych naprawdę natury makroekonomicznej. Broń Boże nie bronię Sasinów, ale rząd ma moim zdaniem naprawdę małe pole do realnej interwencji.

Po tym jak ostatnio zobaczyłem jak prawie w 1 dzień się znowu wywrócił Bank of England to podchodze do tego tak by jak najbardziej grac ostrożnie, na czas i przeczekanie, tonując nastroje.
  • Odpowiedz
Wszystko jest drogie nawet relatywnie do średniej krajowej.


@LaurenceFass: średnia krajowa to już obecnie bardzo mało, jak się chce w coś inwestować więcej niż 500 złotych na miesiąc to ze dwie średnie by się przydały.
  • Odpowiedz
Prawdopodobnie nie dostaniemy KPO i w długim okresie wyjdzie nam to na dobre


@rachuneksumienia: wtf? Przecież narodowi czempioni normalnie zadłużają się u Chińczyków na 10% rocznie, bo im KPO śmierdzi (byle Ziobro przy korycie został) a kasa musi być ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Nie KPO śmierdzi, tylko KE zablokowała wykraczając poza swoje kompetencje i realizując politykę i ingerując w sprawy polski.

W kwestii zadłużania się u Chińczyków... Jakoś teraz też importujemy gaz z Arabii Saudyjskiej czy Norwegii w większych ilosciach oraz nagle zaczęliśmy budować elektrownie jądrowe (tak wiem dopiero przetarg).

DYWERSYFIKACJA I NIEZALEŻNOŚĆ jest celem średnio i długookresowym, a nie jak zysk ośiągany w Q1,Q2 czy maksymalnie Q3 horyzoncie czasowym.
  • Odpowiedz
KE zablokowała wykraczając poza swoje kompetencje i realizując politykę i ingerując w sprawy polski.


@rachuneksumienia: Bzdury. PIS podjął szereg zobowiązań, których nie realizuje. Pomijam już fakt, że niektóre z niezrealizowanych warunków (np. przywrócenie niektórych sędziów) to jedynie lizanie dupska Ziobry, bo trwanie przy tym nie ma żadnego sensu poza właśnie próbą utrzymania koryta za wszelką cenę.
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: No jest to nieprawda co piszesz. PiS zobowiązał się do zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej. Została zlikwidowana. Teraz KE nie podoba się Izba Odpowiedzialności Zawodowej. I dalej bezpodstawnie nalicza kary.

Co to przywrócenia niektórych sędziów... W trybie nadzwyczajnym ustawa przewiduje możliwość złożenia w ciągu 6 miesięcy do Izba Odpowiedzialności Zawodowej wniosku o ponowne rozpatrzenie wyroku Izby Dyscyplinarnej.

Było to dodane w trybie nadzwyczajnym, ale w całej sprawie mieć absolutną jasność i klarowność
  • Odpowiedz