Wpis z mikrobloga

Ciąg dalszy rozważań o magazynie energii cieplnej na zimę, grzanie FV w sezonie letnim, korzystamy w sezonie jesienno-zimowym. Załączam interaktywną symulację i zachęcam Was do wytykania mi błędów, poprawek oraz do dyskusji.

Wołam chętnych z poprzedniego wątku:
@ahaw: @Mowi: @Smiejsiezzycia: @Atx0937:

https://antistorm.eu/others/simulation/

Parametry:
------------------------------------------------
dla piasku:
storageSpecificHeat [J/kg*C]: 830
storageCapacity [kg/m3]: 1600
storageMaxTemperature [*C]: 300
------------------------------------------------

dla wody:
storageSpecificHeat [J/kg*C]: 4200
storageCapacity [kg/m3]: 1000
storageMaxTemperature [*C]: 90
------------------------------------------------

Omówienie: Założenie to 4000kWh rocznie ciepła do ogrzewania domu - w nowych konstrukcjach to powinno być osiągalne. Ale trzeba mieć rekupaerację i najlepiej GWC. W takim przypadku....

Woda sprawdza się lepiej od piasku - bo m3 ma większą pojemność cieplną i można zgromadzić więcej ciepła zachowując niewielki gradient temperatury, a więc niewielkie straty, co sprzyja słabej izolacji.

Jeżeli poprawić by izolację to piasek jest także dobrym medium. ... ale zolacja musi być super, bo 20cm wełny jest za słabe. 40cm już daje radę zakładając przenikalność 0.03 W/mK.

Wielkość magazynu to przynajmniej 4x4x4m - mniejszy nie wystarczy z pewnością na cały sezon zimowy.

Instalacja FV musi mieć przynajmniej 8-10kWp.

#gruparatowaniapoziomu #budujzwykopem #diy #fotowoltaika
mathmed - Ciąg dalszy rozważań o magazynie energii cieplnej na zimę, grzanie FV w sez...

źródło: comment_1667305109zrEzau3dsj1iM6cgjwvdJY.jpg

Pobierz
  • 17
@7160: Dla wody może tak, dla piasku nie bardzo (prądem możesz grzałkę zagrzać do 400*C, z kolektora to trudne). Zaletą FV jest możliwość ładowania akumulatorów np LiFePO4 i jak masz 100% to resztę ładujesz w magazyn ciepła.
W tym przykładzie mamy magazyn 4x4x4m, wypełniony wodą, która nagrzewa się max do 85*C. Izolacja to 40cm wełny skalnej 0.03 W/mK. Grzanie FV 10kWp

- w sezonie gromadzimy max 4.3 MWh
- maksimum temperatury to 85*C (wrzesień)
- minimum temperatury to 43*C (marzec)
- największe straty przez izolację to 15kWh/dobę (październik)
- największe użycie do ogrzewania domu to 27kWh/dobę (styczeń)
mathmed - W tym przykładzie mamy magazyn 4x4x4m, wypełniony wodą, która nagrzewa się ...

źródło: comment_1667305658KelWrwYKEZqrWFIEy2Dz9a.jpg

Pobierz
W tym przykładzie mamy magazyn 4x4x4m, wypełniony piaskiem, która nagrzewa się max do 300*C. Izolacja to 40cm wełny skalnej 0.03 W/mK. Grzanie FV 12kWp

- w sezonie gromadzimy max 3.8 MWh
- maksimum temperatury to ~200C (wrzesień)
- minimum temperatury to 34C (marzec)
- największe straty przez izolację to 32kWh/dobę (październik)
- największe użycie do ogrzewania domu to 27kWh/dobę (styczeń)
mathmed - W tym przykładzie mamy magazyn 4x4x4m, wypełniony piaskiem, która nagrzewa ...

źródło: comment_1667306135VJHObt3x0SGbq87hxhhkeL.jpg

Pobierz
@mathmed: z konstrukcyjnej strony - 4x4x4m to tylko przykładowe wymiary, czy w taki zbiornik celujesz? Bo to już poważna inwestycja od strony inżynieryjnej - 4m wysokości to wymiar wewnętrzny, doliczyć do tego trzeba pewnie 30cm na beton dół + pewnie 15 cm góra, izolacja 40cm góra dół i dajmy na to 70cm poniżej gruntu - to w sumie jest wykop na 6m. Bez palisady wbijanej nie do zrobienia. Z kolei wykorzystanie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TullamoreD: Pod ziemią - problem z zabezpieczeniem ścian przed naporem ziemi, hydroizolacja, gorszy dostęp w razie serwisowania - moim zdaniem nie, ale nie znam się na tym.

Na gruncie wydaje się łatwiej (styropian/wełna skalna i elewacja), zostaje tylko problematyczna izolacja dolnej części, która ma zarazem przenosić obciążenie magazynu i izolować termicznie.
@mathmed: przy naziemnej budowi dochodzi kwestia dachu, i rzeczywiście większy koszt izolacji. Nie wiem jak rozkładają się temperatury pod ziemią, ale poniżej linni przemarzania (czyli przyjmując te 70 cm) na pewno masz temperaturę 0/powyżej 0 stopni Celsjusza, więc mniejsza różnica = mniejsze straty temperatur = mniejsza izolacja.

Co do naporów to nie mają one tutaj takiego znaczenia. Zbiornik/magazyn i tak jest wypełniony (czy to wodą czy piaskiem) więc jak to ciśnienie
Ło kurde, jaki projekt. Weź Pan wymyśl jakiś tag dedykowany, bo jestem ciekawy jak daleko przemyślenia zaprowadzą :)

Były rozważane takie pomysły we wątku 'bufor ciepła cośtam cośtam' forum muratora. Trzebaby zakopać cysternę kolejową, obsypać grubo perlitem i zasilać solarami cieczowymi. Tanio nie będzie.

Widziałem kiedyś zdjęcia jakiegoś eksperymentalnego domu wielorodzinnego w Niemczech, konstrukcja jak hotdog - gdzie parówa była buforem. Nie wiem jak się sprawdzało w praktyce.

Jeśli chodzi o PV
@mathmed: nie lepiej użyć solarów, które mają z 4x wiekszą sprawność z metra niż panele fotowoltaiczne?

Do tego robisz dużo mniejszy bufor, powiedzmy z 7000l, który przy niskotemperaturowym ogrzewaniu ściennym na matach kapilarnych może pomieścić więcej energii (przedział 22 -> 95 stopni - 600kWh magazyn). Robisz go w bryle budynku, np. w pomieszczeniu gospodarczym, żeby straty zimą dogrzewały Ci budynek. Lekko przewymiarowujesz instalacje solarną (30m2) dostosowując ja do pracy zimowej (kąt