Wpis z mikrobloga

Miałem tylko 20 lat. Uwielbiałem Ferdynanda II Habsburga tak bardzo, miałem jego portrety, biografie i różne gadżety. Modliłem się do Ferdynanda II każdej nocy przed snem, dziękując za wszystko co dla nas robi. Ferdynand II to katolicyzm - mówiłem - Ferdynand II to kontrreformacja. Tata akurat wrócił z pracy i słysząc to nazwał mnie katolem. Wiedziałem, że mi zazdrości, bo sam od lat był protestantem. Nazwałem go heretykiem, za co on mnie uderzył i kazał iść spać. Płakałem i bolała mnie głowa. Leżąc w łóżku było mi zimno. Nagle poczułem przypływ ciepła i ktoś mnie dotknął. To Ferdynand II Habsburg, z Bożej łaski uświęcony i wybrany cesarz rzymski, po wieki August. Byłem taki szczęśliwy. Niewidzialna ręka walki z protestantyzmem podniosła mnie z łóżka. Cesarz kazał wziąć trochę prochu, po czym przeprowadził mnie przez drzwi mojej szafy do Europy swoich marzeń. Po ulicach jeździło wiele karawan handlowych. Ku niebu pięły się wieże lokalnych kościołów, gdzie Mszę Świętą odprawiano wedle zaleceń soboru trydenckiego. Nie mogłem oderwać wzroku od widoku tej katolickości, gdy cesarz pokazał mi kirys, muszkiet i hełm, mówiąc "walcz ze protestantami". Tak też zrobiłem, mordując w ten sposób swojego pierwszego w życiu heretyka. Złupione pieniądze zainwestowałem w kolejne zestawy i kilku zbrojnych, którzy stanowili mój oddział. Nim się obejrzałem, miałem przed sobą dziesięć tysięcy ludzi, a sam byłem wojskowym potentatem w cesarsko-katolickiej Europie na wzór samego generalissimusa Albrechta von Wallensteina. Cesarz powiedział, że musimy już wracać, więc wziąłem pieniądze i żołnierzy i wróciłem do swojego pokoju. Tata wychodził już do pracy. Widząc mnie i Ferdynanda II z moimi złupionymi na protestantach pieniędzmi i zakupionymi za nie najemnikami mocno się oburzył. A Ferdynand II popatrzył mu w twarz i powiedział "Tak działa kontrreformacja", po czym wyleciał przez okno.
Ferdynand II to katolicyzm, Ferdynand II to kontrreformacja.

#katolicyzm #pasta #heheszki #historia #wojnatrzydziestoletnia #wroniecka9
Aleksander_II - Miałem tylko 20 lat. Uwielbiałem Ferdynanda II Habsburga tak bardzo, ...

źródło: comment_1667214123QQJb6Frc6fYJZCzh5jBl1X.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz