Wpis z mikrobloga

Obejrzałem jeszcze raz filmik o Gwatemali i uznałem, że nie wolno pozostawić bez odnotowania iście podłego i rasistowskiego podejścia Napierały do ludności tego kraju. Widać, że nie przygotował się do filmiku, żadnej wiedzy o autorze oraz zapewne o Gwatemali, z góry uznał, że napisał ją okropny "komuch", który będzie tylko gadał bzdury o USA, więc jedyne co zostanie to przeczytanie w byle jaki sposób wybranych fragmentów, a tam gdzie padają zarzuty wobec kapitalizmów to je wyśmiać, zbyć, albo powiedzieć, że tak samo się działo w krajach komunistycznych.
Natomiast tezy, które tam padają z ust doktora są okropne.
W 2:40 zaczyna w sposób szyderczy czytać o dramacie Gwatemalczyków kwitując go tym, że skoro tak się nie robi w latach 50 to nie jest problemem, tak jakby życie tamtych ludzi nie miało znaczenia, bo jak dalej mówi o nich Napierała to "dzikusy".
Dokładniej to w 5:50 gdzie zdaje się tym sugerować, że umiejętności praktyczne tj przetrwanie w dżungli jest niczym wobec nauki pisania czy czytania, ciekawe, czy tak samo mówi o polskich chłopach, którym to szlachta miała zgotować życie jak w obozie koncentracyjnym, ale już amerykanie czegoś takiego Gwatemalczykom na pewno nie zgotowali, bo to dumni ludzie zachodu.
W 10:52 piękny symetryzm w wykonaniu doktora, bo w cale to nie jest tak, że biedni ludzie kradną, bo muszą, gdyż nie dostają godnego wynagrodzenia, a plantatorzy dlatego, że mogą.
14:29 pozostawię bez komentarza.
16:50 no bardzo zabawne, że ludzie umierali od przepracowania w ciężkich warunkach, jeszcze sugestia, że to nie możliwe, żeby indianie umierali w dżungli, niby dlaczego? Mają być oni jak jakieś zwierzęta, co póki będą w "naturalnym" środowisku to sobie dadzą radę?
23:30 to samo co powyżej, ignorancja na wojnę i cierpienie ludzi tylko dlatego, że kraj jest mały i Napierała zdaje się uważać obywateli Gwatemali za ludzi drugiej kategorii.
Jeśli doktor mówi, że amerykanie zrobili coś złego, to zaraz jest to przykrywane tym, że ale przecież rządzili tam Gwatemalczycy i że oni sami sobie winni. Czy w takim razie możemy powiedzieć, że niemieccy żydzi też sobie winni bo rządzili Niemcy? Albo, że wszystko co złe co się działo w Vichy to wina Francuzów, bo to oni faktycznie rządzili? Lud nie miał możliwości ani sił stawić czoła dyktaturze.
Doktor jakże celnie zauważa, że problemem tam był wewnętrzny rasizm, zatem czy też amerykanie tego nie widzieli? I zamiast dać rozwiązać sprawę Gwatemalczykom wykorzystywali to na swoją korzyść, Gwatemala jak kraj rozbity wymagał pomocy, a nie nieludzkiego traktowania. Logiką Napierały metoda na wnuczka powinna być legalna, no bo przecież ofiara z dobrego serca oddała pieniądze i to ona powinna być winna sobie, a do złodzieja to co najwyżej można powiedzieć, że źle zrobił i nawet nie wymagać zwrotu pieniędzy.

#napierala
  • 5
  • Odpowiedz
@ziom123i4: gdy napierała zaczyna czytać o podziwie autora dla sprawności i znajomości dżungli miejscowego przewodnika, pojawia się w głosie magistra absurdalny strach o własne, narcystyczne ego. Myśli on sobie:
,,Jak to, przecież jestem najidealniejszy na świecie, to niemożliwe, że ktoś mógłby być w czymkolwiek lepszy ode mnie. Wniosek jest prosty: umiejętności dzikusa są niczym w porównaniu z moimi umiejętnościami czytania i pisania, a ja nawet nie chciałbym mieszkać w tej obrzydliwej,
  • Odpowiedz