Wpis z mikrobloga

#budownictwo

Dzień dobry! Poproszę o pomoc - mam dość nietypowy problem w mieszkaniu, a z racji braku doświadczenia nie wiem od czego rozpocząć korespondencję z deweloperem/zarządcą budynku.

Suche fakty:

1. Nowy budynek, mieszkamy ponad rok.
2. Ogólnie jakość budynku i podejście dewelopera - super, piątka z plusem (za wyjątkiem jednego problemu, o którym piszę)
2. Mieszkamy na 3 piętrze
3. Na 4 piętrze, dokładnie nad naszą sypialnią znajduje się nowoczesna kotłownia gazowa typu "logoterm" dostarczająca ciepło do wszystkich mieszkań.
4. Są tam 4 spore piece gazowe Vaillanta wiszące na ścianie, która jest de facto przedłużeniem ściany naszej sypialni.

Efekty:

1. Począwszy od jesieni, kiedy rozpoczyna się okres grzewczy piece chodzą pełną parą czego skutkiem jest niski dźwięk słyszalny w naszej sypialni. Po prostu "buczy" - odgłos porównywalny do autobusu stojącego w nocy na przystanku ok 100m dalej. Da się spać ale to po prostu wkurza.
2. W lecie problem znika - do ogrzania wody do kąpieli itp pewnie włącza się 1 piec więc problem nie występuje.
3. Wydaje mi się, że odgłos nie wynika z samego odgłosu pracy pieca ale z jego wibracji, które przenoszą się przez kotwy na ścianę.

Korespondencja

1. Zarządca -> zgłosił się do dewelopera
2. Deweloper:
- projekt zrobiony wg norm
- wykonanie wg projektu
- kontakt z wykonawcą - mogą zaizolować ścianę i montować piece na nowo w inny sposób - koszt do pokrycia przeze mnie - 5000 netto ale uwaga - nie dają gwarancji, że to pomoże.

W związku z powyższym, kwota jest wysoka, a ja chciałbym proceduralnie zacząć od sprawdzenia czy wszystko zostało wykonane "by the book".

Od czego zacząć? O co poprosić dewelopera lub zarządcę? Jak to sprawdzić?

Będę ogromnie wdzięczny za wskazówki :)

Dzięki!
  • 9
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@nokio: dokładnie jak @rozowatoxa pisze - szansę na powodzenie tego planu są małe jeśli nie izolujesz źródła, a wtórnie kolejne element. W zasadzie żeby to miało sens musiałbyś tę ścianę także u siebie zaizolować, a i tak nie dałbym za to sobie palca uciąć.
Natomiast jeśli piece stoją na stropie to jest opcja zastosowania mat/przekładek wibroizolacyjnych.
  • Odpowiedz
@rozowatoxa: @inyourface: Drodzy ja bardzo dziekuje ale szukam innych wskazówek - chodzi mi bardziej o to jakie dane powinienem zebrac od developera aby samemu sprawdzić czy robota została zrobiona zgodnie z zasadami. Chce doprowadzić do sytuacji, w której bede mial pewnosc czy konstrukcja jest zgodnie z normami i bede musial zaplacic albo nie jest zgodna - wtedy bede mial podkladke aby developer zrobil to na swój koszt. Tematy techniczne zostawiam
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@nokio: generalnie są przepisy mówiące o maksymalnym natężeniu dźwięku wewn. lokalu, ale sam powiedziałeś, że to nie jest głośne.
Możesz spróbować np. zdobyć DTRkę od pieca i sprawdzić czy są tam jakieś wytyczne do montażu - może tam okaże się, że coś pokombinowali albo olali.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nokio: powodzenia w wojowaniu. Z m mojej strony protip. Niech developer zrobi ci ściankę z suchej zabudowy z izolacją akustyczną np z wełny mineralnej na ścianie w twojej sypialni i odda kasę za pomniejszony metraż.
@rozowatoxa: tych piecuy nie da się stawiać na podłodze. Mają taki zapis w DTR.
Wydaje mi się że to odgłosy wentylatorów a nie same wibracje. Sam mam taki kocioł w kotłowni ale nie słuchać go
  • Odpowiedz
@nokio: ewentualnie spróbuj znaleźć człowieka, który zmierzy Ci wibracje w mieszkaniu i poziom hałasu. długotrwałe działanie niskich tonów nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. tacy ludzie z reguły są na politechnikach. podobno można się sądzić z "hałasującym" i domagać się doprowadzenia do stanu, kiedy nie będzie hałasował.
@kaluka106: tu trzeba bardziej konstrukcyjnych rozwiązań. nie tylko ta ściana jest wprowadzana w drgania, do tego jeszcze stropy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rozowatoxa: myślisz że te piece emitują aż takie drgania. Mi się wydaje że drgania da minimalne. To fala akustyczną jest przenoszona przez ścianę. Zresztą należałoby to zmierzyć co nie jest trudne. Jeżeli jest tak jak piszesz to faktycznie Podlaski vibro tylko pomogą.
Aczkolwiek tak jak mówię. Mam taki kocioł i nie przenosi żadnych drgań tylko słychać wentylator spalin. Ale słychać tylko w kotłowni.. za ścianą już cisza.
  • Odpowiedz