Wpis z mikrobloga

Wiele lat temu kupiłem auto dopisując współwłaściciela do umowy, żeby mieć jego zniżki. Jako że osoba ta miała problemy z kredytami, znajomy już po rejestracji auta doradził mi, żeby ten współwłaściciel przekazał mi swoje udziały a sobie zostawił 1%. Tak też zrobiliśmy. Co istotne urzędnik z wydziału komunikacji powiedział, że jeśli te same osoby są właścicielami to nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego. Dzisiaj dzwoni do mnie współwłaściciel (dłużnik), że komornik zajął połowę (1/2 udziałów) pojazdu i mamy go dostarczyć do kancelarii komornika 300km stąd. Mógłbym odkupić ten 1% udziałów, ale nie 50%, bo ja już kiedyś płaciłem za niego całość. Co teraz z moim autem?
#prawo #poradyprawne #komornik
  • 16
  • Odpowiedz
@Patryk4: Jeżeli masz umowę (co to było - darowizna? sprzedaż?) to jedziesz do komornika i mu pokazujesz, że dłużnik posiada tylko 1% pojazdu.

Tylko to cię nie ratuje, bo komornik ci od tak nie sprzeda jednego procenta od tak. Najpewniej więc wystawi ten 1% na licytacji i jeżeli ktoś kupi go ktoś inny, to się bedziesz musiał z tamtym gościem bujać.

Plus teoretycznie komornik może ten samochód wam zająć i postawić
  • Odpowiedz
@Celinka95: umowa darowizny. Urząd skarbowy powiedział że nie trzeba tego zgłaszać jak w bliskiej rodzinie.

W dowodzie rejestracyjnym nigdzie nie jest napisane ile kto ma udziałów. Powinno być? W sumie oni nawet nie wzięli tej późniejszej umowy przekazania udziałów.

A czy jest szansa że w ogóle ktoś kupi kawałek pojazdu? Jak będzie wyglądać używanie pojazdu z zupełnie obcą osobą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak komornik może postawić
  • Odpowiedz
@muse: *Nie sprzeda OP-owi z wolnej ręki tak doprecyzowując. Teoretycznie jest taka możliwość (bo art. 864 [1] k.p.c.) ale w praktyce wierzyciele się mogą sprzeciwić i wtedy to będzie musiało iść do sprzedaży w drodze licytacji.

@Patryk4: Ile lat temu była ta darowizna? Bo jak poniżej 5 lat to można ją bardzo prosto unieważnić.

Pytanie ile jest warty ten samochód - bo jeżeli mowa będzie o kilku tysiącach złotych, to
  • Odpowiedz
@Celinka95: sierpień 2017 rok, od razu po zarejestrowaniu. W sumie mam już sam 60% zniżek tylko najzwyczajniej o tym zapomnialem. Samochód warty 17k w momencie zakupu (2017 rok).

Kiedy legalnie będzie mógł mi przekazać całe swoje udziały? Bo teraz to chyba nie może go nawet przekazać jakby chciał. Jak komornik umorzy? Mówił mi że już mu kiedyś zajęli inne auto i potem umorzyli, nawet nie wystawili na sprzedaż.

A ja mogę
  • Odpowiedz
@Patryk4: Jeżeli umowa darowizny była z sierpnia 2017 r. to 5 lat minęło w te wakacje, więc już nikt tej umowy nie ubezskuteczni (jeżeli chcesz o tym poczytać to google: skarga pauliańska, to specjalny pozew dla takich sytuacji żeby ie dochodziło do pokrzywdzenia wierzycieli. Bo dosłownie wasze działanie zmierzało do pokrzywdzenia wierzycieli xD).

Kiedy legalnie będzie mógł mi przekazać całe swoje udziały? Bo teraz to chyba nie może go nawet przekazać
  • Odpowiedz
Co do grzywny, to nie mogę dogadać się z komornikiem, bo według niego nie jestem stroną postępowania.
Dłużnik jest za granicą i nawet sam listów nie odbiera tylko ktoś z jego rodziny i mu przekazują telefonicznie co przyszło.
  • Odpowiedz
@krawczykowski: ja żadnego. Dłużnik podobno tak, za pośrednictwem rodziny, bo on mieszka za granicą i zadzwonił mnie poinformować o tym, że trzeba auto dostarczyć do komornika ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Patryk4: trudno się wypowiadać nie wiedząc jakie czynności w toku postępowania egzekucyjnego zostały podjęte, ale postaram się coś rozjaśnić - teoretycznie Komornik nie powinien zajmować ruchomości których nie widział na oczy, ale praktyka w tym zakresie jest różna. zgodnie z art. 847 kpc jako współwłaściciel ruchomości powinieneś otrzymać odpis zajęcia, Twoje dane są w CEPIK, więc Komornik o Tobie wie - póki nie otrzymasz odpisu zajęcia przyjmujemy, że go nie
  • Odpowiedz
@krawczykowski: Będę czekać na wieści od komornika. Na razie tylko dłużnik przesłał mi zdjęcie tego wezwania i jest tam:
"Wezwanie do podstawienia pojazdu
Komornik Sądowy stosownie do treści art 761§1 kpc wzywa do podstawienia w najbliższy wtorek od dnia otrzymania przedmiotowej korespondencji niżej wskazanych pojazdów. Powyższe jest niezbędne, celem dokonania zajęcia pojazdów na poczet zadłużenia. Wskazane ruchomości należy podstawić na adres kancelarii, bądź udzielić wyjaśnień o przeszkodzie w wykonaniu przedmiotowego wezwania.
  • Odpowiedz
@Patryk4: no to tak jak pisałem, nie zostało zajęte i Komornik liczy że ktoś mu auto podstawi. art. 761 par. 1 mówi, iż organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień. tak jak pisałem, nie widzę podstaw do podstawiania ruchomości komornikowi, ale na takie wezwanie dłużnik powinien odpowiedzieć wskazując, iż auto jest u Ciebie. jak się komornik dowie, że dłużnik ma np. koparkę SchRs 4600x50 (7200 ton i 209 metrów
  • Odpowiedz
@Patryk4:
i najważniejsze - w przypadku postępowań egzekucyjnych te same przepisy mają różną interpretację zależnie od Komornika, Sądu Rejonowego przy którym działa, Izby Komorniczej itp, a więc istnieje możliwość, że ja sobie mogę nie widzieć podstaw ale takie wezwania i wyciąganie konsekwencji na jego podstawie w jakimś rejonie może być akceptowane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@krawczykowski: Co to za znak będzie na pojeździe? Nigdy nie widziałem nic takiego.

A jeśli dłużnik nie odpowie gdzie jest auto? Zapewne tak będzie, bo on udaje niedostępnego.

Zajmie je zapewne u mnie i ja będę ich dozorcą. Czyli osobiście mnie odwiedzi komornik, bo innej opcji zajęcia nie ma.
  • Odpowiedz
@krawczykowski: A jeszcze tak odbiegając w przyszłość. Jeśli do licytacji nie dojdzie, to dłużnik nie może mi przekazać swojej wartości pojazdu, bo to będzie celowe uszczuplanie swojego majątku. To kiedy ja formalnie mogę w 100% uzyskać auto na swoją własność, żeby się już go pozbyć?
  • Odpowiedz
@Patryk4: mała naklejka podobna jak na zdjęciu, przy czym na autach z reguły się jej nie umieszcza bo powinna być na zewnątrz a przez warunki atmosferyczne naklejka nie będzie trwała. jak komornik się uprze na naklejkę to niech naklei we wnęce drzwi kierowcy.
jak dłużnik nie odpowie gdzie jest auto to nie umiem Ci powiedzieć co zrobi komornik bo to wróżenie, w piśmie wskazał że poinformuje stosowne organy o zajęciu -
krawczykowski - @Patryk4: mała naklejka podobna jak na zdjęciu, przy czym na autach z...

źródło: comment_1666647244VEMcPSwA4rD9g8SekzAMA7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz