Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Mirki z kryształową kulą z #uk mam rozterki co robić i ciekaw jestem Waszych opinii jako, że każdy tutaj jest ekspertem od wszystkiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) krótka piłka - jak przewidujecie, że stopy procentowe zachowają się w najbliższych kilku latach? Kończy mi się fix we wrześniu przyszłego roku ( ͡° ʖ̯ ͡°) i poważnie rozważam zerwanie obecnego fixa i zapłacenie kary, żeby zablokować obecne 2.25% stóp krajowych. Jak stopy w przyszłym roku podskoczą do 5.5% i potrwa to kilka lat to mi się zerwanie opłaci, jeśli to tylko będzie chwilowa anomalia to może warto przeczekac na zmiennym?

Biore po 200 funtów od każdej drużyny i slucham Panstwa.
  • 17
@adriano30: no to tak ( jestem w podobnej sytuacji, w zegnam sie z moim 1,7 w padzeriniku '23. Brooker obecnie mowi cos takiego zeby zgodzic sie u niego na zlodziejskie 5 procent (pfff), i jak przyjdzie co do czego w padzierniku to porozmawiamy...ale tak patrze ze w historii kredytowej gorzej juz nie bedzie. Nie ma sensu wykupwac papieru na zapas, wykupywac oleju na zapas. Do wakacji wiele sie moze zmienic i
@adriano30: Na chwilę obecną ja tak bym zrobił: spłacasz tyle ile możesz ( najlepiej do <60% LTV) nie robisz nic, czekasz jak się sytuacja rozwinie. Jak za rok będzie wysoko, bierzesz najkrótszego możliwego fixa i liczysz na to, że spadnie za 3 lata. Jak nisko, to wygrałeś. Jak wysoko to przegrasz tylko przez 2 lata. I tak kredyt masz pewnie na 25-35 lat, więc te 2-3 lata to kropla w morzu
@Nietak_nietak: no to jestesmy w podobnej sytuacji u mnie konczy sie z dniem 29 wrzesnia 2023. W dniu dzisiejszym moja wart nieruchomosci jest niby warta +10% tego co jak kupowalem, wiec jesli do mojego LTV dolozyliby 10% ekstra to te kare co mam do zaplaty moglbym wyciagnac z tych 10% wlasnie. Najbardziej wlasnie przeraza mnie spadek wartosci i negative equity, aktualnie mam te 10% ekstra ale jak maja spasc o 20%
@adriano30: Teraz to juz chyba za pozno na niskie fix'y;). Medrce gadaja (np na https://www.reddit.com/r/UKPersonalFinance/) ze ten peak stop BoE w UK (z rana podaja ze moze bedzie 5% w przyszlym roku) jest juz zdyskontowany w tych mortgage'ach na 5/6%. Sytuacja na dzis - w pl inflacja 16%??, stopy chyba 7.5%?, mortgage kolo 8%, w UK inflacja 10%, stopy 2.25% a mortgage 6%. Widac ze roznica stopy/mortgage jest o wiele wieksza
@adriano30 Ja mam doświadczenie kredytobiorcy tylko z okresu po 2010, więc też łudzę się że stopy jeszcze kiedyś spadną do takich poziomów. Ale szczerze patrząc nic na to nie wskazuje, od 18 wieku stopy w UK najniżej bywały 4-5%. Nie wiem czy eksperyment ostatnich 10 lat był na tyle udany, że będzie się go powtarzać, raczej się spodziewam że jak wskoczą na 5.5 to co najmniej tam zostaną na długo.
@kaktusak Ja też liczę żeby nie wciągac h2b w hipotekę tylko nadplacac kapitał na własną rękę, bo wyjdzie sporo taniej niż spłacanie przez hipotekę. plus stopy zostaną wysoko, ale inflacja w 2026.juz powinna byc sporo niższa, więc tym bardziej h2b będzie spoko.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Budo: okolo 4500. A czy moge zrobic taki myk - zgodze sie na fixa ktorego mi oferują (5.09 na 10 lat lub 5.39% na 5 lat), przetrzymam te ofertę najdluzej jak sie da po tym jak advisor mi potwierdzi ze przed completion jak sie wycofam nie zaplace kary. Przetrzymam gdzies do kwietnia zeby zobaczyc jak mocno stopy sie zmienia, jesli rzedu dziesiatych procenta to sie wycofam, jesli rzedu kilku procentow to
@adriano30: kurde no tak. Sorry cos musiałam źle kliknąć z telefonu.
Dostałam tylko mejla, że "you'll be given the variable rate that was available at the time you applied" :/ nawet jak wejdziesz do nich na stronkę to jest napisane że dają ttlko 2%
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Euthymol: to byla ograniczona czasowo oferta i od ilosci aplikantow. Ktos na reddicie pisal ze jak z tele aplikujesz moze ci zle wybrac rodzaj konta wiec moze dlatego? Wejdz na moneysavingexpert jest juz kilku innych co 2.7 oferuja flex