Wpis z mikrobloga

Wykręcać czy Wycinać

Zawsze byłem zwolennikiem wycinania i awanturowałem się o to z innymi, ale ostatnio trafiłem na tekst na oficjalnej stronie lasów państwowych, gdzie jasno napisali żeby wykręcać i przykrywać grzybnie a nie wycinać.
Ktoś może wyskoczyć z tekstem że leśnicy się gówno znają, bo jesteśmy na wykopie, ale to jest nieprawda, to są doświadczeni specjaliści.


#las #lesnictwo #grzyby #grzybobranie
Opornik - Wykręcać czy Wycinać

Zawsze byłem zwolennikiem wycinania i awanturowałem...

źródło: comment_1666461888JOKO8uNWjCY2HlHriGRXiJ.jpg

Pobierz

Jak zbierać grzyby

  • wykręcać 68.1% (32)
  • wycinać 19.1% (9)
  • inna metoda 12.8% (6)

Oddanych głosów: 47

  • 16
@Opornik: w przypadku kań stanowczo wykręcać. Torba dookoła korzenia to dodatkowy rozróżnik od muchomora sromotnikowego, zwłaszcza przy nierozpostartym kapeluszu.
Co do innych grzybów: jak znajdę a nie mam noża, to wykręcam. Ale jak mam nóż to na miejscu i tak przytnę nogę by sprawdzić czy nie ma robaków, wiec faktycznie jeden pies.

@Opornik: To wygląda na czubajkę czerwieniejącą, niemal identyczne są z wyglądu, ale czerwieniejąca ma bardziej brązowy kapelusz czy nawet czerwonawy, czubajka kania jest bardziej szara, no i różnią się też środkiem kapelusza, u kani jest bardziej gładki, ale wypukły, a nie taki poszczerbiony.

http://mojlas.pl/grzyby/czubajkaKania.html

Tak wyglądają grzbiety czubajki kani https://www.bio-forum.pl/messages/33/1180484.html

Najlepiej można rozpoznać po zapachu, czubajka kania bardzo intensywny, tych innych czubajek prawie w ogóle nie czuć.
D.....t - @Opornik: To wygląda na czubajkę czerwieniejącą, niemal identyczne są z wyg...

źródło: comment_1666903487ctRIkXw5YTaTIWpq3pvct0.jpg

Pobierz
@Opornik: Chociaż sprawdziłem w apce i podaje Macrolepiota procera Czubajka Kania, więc ja coś słabo rozpoznaje:) Ta czerwieniejąca jest naprawdę kropka w kropkę podoba.

Dobra jednak dla mnie to czerwieniejąca:) Apka nie ma po prostu Macrolepiota rachodes, czubajki czerwieniejącej w bazie danych, co jest dziwne, ma prawie wszystkie grzyby, a tego nie:)

Aplikacja Mushroomizer ma w bazie czerwieniejącą i uwaga największe prawdopodobieństwo według tej apki to czerwieniejąca:) Czyli jednak dobry jestem.
@Opornik: Jest jeszcze inna apka Mushroom Identificator, ale też nie ma w bazie czerwieniejącej, większe prawdopodobieństwo od czubajki kani ma czubajnik ponury (Chlorophyllum olivieri).

Grzyb na Twoim zdjęciu to czubajka czerwieniejąca, ale co ciekawe kilka dni temu trafiłem na Czubajnika Ponurego, nie wiedziałem co to jest, nie było wypukłego grzbietu jak u kani, bezzapachowy, więc nie zebrałem, ale jest jadalny tylko bez walorów smakowych, kania to zupełnie co innego. Wszystkie te
D.....t - @Opornik: Jest jeszcze inna apka Mushroom Identificator, ale też nie ma w b...
Ohhh jednak jest czubajnik czerwieniejący nazwa zaczyna się od Chlorophyllum, a nie Macrolepiota.

I jest to rhacodes a nie rachodes.

Bardzo dużo nazw, rąbnąłem się:) Więc ta najlepsza apka mówi że to czubajka kania z większym prawdopodobieństwem, następnie czubajka czerwieniejąca, ale pewnie niewielkie różnice.

Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadała mu w 2002 r. Else Vellinga przenosząc go do rodzaju Chlorophyllum[1]. Chlorophyllum rhacodes (Vittad.) Vellinga

Lepiota rhacodes f. riograndensis Rick 1937
Chociaż te ostatnie chyba u nas nie występują, i raczej się od nich nie umrze, po prostu jak w przypadku czerwieniejącej:

Trujący i wywołujący poważne objawy żołądkowo-jelitowe wymioty i biegunki


To bardziej grzyby amerykańskie, tylko jest masa artykułów w których piszą że amerykańskie grzyby pojawiają się w PL, jak? nie wiem, ale tak jest:)