Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu mieszkam w domku na wsi i z racji panujących tam warunków zamontowałem bojler elektryczny 50l do ogrzewania wody.

Pytanie do osób, które od dłuższego czasu korzystają z tej formy ogrzewania wody - jaka jest najekonomiczniejsza polityka podgrzewania wody? Uruchamianie bojlera tylko wieczorem przed kąpaniem + w ciągu dnia do mycia naczyń czy trzymanie włączanego bojlera cały czas (obecnie tak mam i idzie około 4-5kWh na dobę co przy obecnej taryfie wyjdzie około 120zł miesięcznie).

Mam inteligentne gniazdko więc mogę zrobić reguły by uruchamiał się o określonych godzinach.

#budownictwo #budowadomu #inteligentnydom #ogrzewanie #stepujacybudowlaniec
  • 35
@wildesign: watomierz mowil ze najlepiej wlaczone caly czas ale to dla zbiornika 135 docieplonego. Nie marnowal energii na grzanie od "0" tylko uzupełniał straty w zakresie do 45 stopni.
@wildesign: Trza bylo kupic inteligenty bojler co by sie sam nauczyl :P Sa takie :)
A tak na powaznie to zastanow sie (albo policz) co CIe wyjdzie lepiej. Podgrzanie naraz 50 litrow wody o duzo stopni czy utrzymywanie jej temperatury.

Najoptymalniej to urzymywanie w ciagu dnia temperatury wystarczajacej do zmywania a przed kapiela podbicie do takiej jaka chcesz.

Protip 1:
W bojlerze ma byc taka temperatura zebys sie kapal tylko przy
@Reanef: no ja mam zwykly bojler z castoramy umieszczony w kamiennej piwnicy. Też myślę, że mniej energii pójdzie na dobicie do danej temperatury niż startowanie od przysłowiowego "zera".

@gorzki99: na zmywarkę niestety nie mam miejsca. Odnośnie temperatury to jak dla mnie to mogła by być letnia ale dla mojej Różowej musi być cieplejsza do kąpieli no i do mycia garów, żeby domyć wszystko legancko tego.

@zdjeciegipsu: pytanie czy jest
a zdajesz sobie sprawę z bakterii które się tworzą przy niższych temperaturach? Ciekawe ilu z was się myje w grzybie nawet o tym nie wiedząc


@gruba-ryba: Leze i kwicze ze smiechu. Zdajesz sobie sprawe ze woda dostarczana przz wodociagimusi byc zdatna do picia? Zoladkowi nic te baterie nie zrobia ale skorze juz tak?

Poza tym nigdy nie myles sie rano w zimnej wodzie?

Odstaw leki.
w okopach na Ukrainie też nie wszyscy zginą. Czy to wystarczający powód do tego aby tam jechać?


@Bad_Wolf: No to nalezaloby dotrzec do danych ile jest przypadkow tej choroby rocznie. O patrz... dotarlem:
"W 2018 roku na chorobę legionistów zachorowało w Polsce 75 osób, w 2019 roku 87 osób"
https://legionella.pl/choroba-legionistow/

vs

Ile ludzi ma bojlery (do tego nie dotarlem ale cos mi sie wydaje ze "ciut" wiecej.)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wildesign: nikt się nie bawił w liczenie, po prostu rachunki wyszły dużo mniejsze jak boiler się grzał cały dzień, aa w sumie nie korzysta się cały czas z ciepłej wody. Więc ekonomiczniej wychodzi grzanie gdy jest potrzeba
W 2018 roku na chorobę legionistów zachorowało w Polsce 75 osób, w 2019 roku 87 osób"


@gorzki99: Bo niewielu jest głupich którzy utrzymują taką temperature więc i przypadków oficjalnych malo (kto wie ile było nieoficjalnych). Poza tym co za sens podgrzewać 50 litrów do temperatury 45 stopni jak zlejesz to podczas jednego mycia?
Poza tym co za sens podgrzewać 50 litrów do temperatury 45 stopni jak zlejesz to podczas jednego mycia?


@01101010_01100001: Mycia czego? garow czy siebie?

Siorka 2 miesiace temu robila remont lazienki i z gazowego przeszla na bojler. Maja bojler 50l. Moga isc po kolei pod prysznic (siorka, szwagier i mlody) a cieplej wody nikomu nie brakuje.