Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
#codziennywibor
#codziennywird

WIRD będzie nowym wskaźnikiem do wyliczania oprocentowania kredytów hipotycznych. I zmienił on również swoją nazwę na WIRON. Żeby było prościej i mniej zagmatwanie, a co.
Źródło: https://subiektywnieofinansach.pl/wiron-zastapi-wibor-wiadomo-juz-kiedy-ile-jeszcze-poczekamy/

19.10.2022

WIBOR:
3M => 7,36% (+0,02 pp, poprzednio: 7,34%)
6M => 7,55% (+0,06 pp, poprzednio: 7,49%)
1Y => 7,63% (+0,02 pp, poprzednio: 7,61%)

WIRON (WIRD ON WIBON):
3M => 6,26404% (+0,00485 pp, poprzednio: 6,25919%, -1,09596 pp vs WIBOR 3M)
6M => 5,67999% (+0,04104 pp, poprzednio: 5,63895%, -1,87001 pp vs WIBOR 6M)

WKF:
1M => 5,09% (+0,05 pp, poprzednio: 5,04%)
3M => 5,19% (+0,22 pp, poprzednio: 4,97%)
6M => 5,37% (-0,06 pp, poprzednio: 5,43%)
1Y => 5,44% (+0,01 pp, poprzednio: 5,43%)
m.....s - #nieruchomosci
#codziennywibor
#codziennywird

WIRD będzie nowym wskaźn...

źródło: comment_166625743069smVuP0zGz3oyA2M5Khb1.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@ShpxLbh: w ING i PEKAO już masz oszczędnościówki na 8,0% w promocjach. Nawet taki beton jak PKO BP zrobił promocję na 7,5% na oszczędnościówce. Czyżby jednak złamanie Traktatu Sopockiego na horyzoncie?
  • Odpowiedz
@matwes Czy ja dobrze słyszałem, że zmiana WIBOR na WIRON będzie dotyczyła tylko nowoudzielanych kredytów a ci którzy już mają WIBOR w umowach zostaną z ręką w nocniku?
  • Odpowiedz
@shitman6: To ludzie sobie pójdą i refinansują sobie kredyty w innych bankach. Wystarczy złożyć wniosek w nowym banku i pójść z paroma dokumentami do wydziału ksiąg wieczystych. Wy serio myślicie że jak ktoś podpisał umowę na 30 lat w jednym banku to jest w nim #!$%@? przez cały okres spłaty?
  • Odpowiedz
@inflacja Ciekawe jaki skutek dałoby rzucenie bankowi hasła zamiany wskaźnika w obecnej umowie pod "groźbą" refinansowania kredytu w innym banku. Bankom zależałoby na utrzymaniu klienta i wpływach z odsetek czy raczej zlewałyby to.
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras:
Dla większości osób, które mają kredyty sprzed kilku lat, nie ma potrzeby posiadania wysokiej zdolności, bo po pierwsze kupowali nieruchomości po dużo niższych cenach, po drugie przez okres zerowych stóp procentowych spłacali głównie kapitał. Tak więc moim zdaniem takie osoby mają dużo niższe saldo kredytu do refinansowania, niż osoby, które chciałaby brać nowy kredyt na zakup nieruchomości po obecnych cenach
  • Odpowiedz
Czy ja dobrze słyszałem, że zmiana WIBOR na WIRON będzie dotyczyła tylko nowoudzielanych kredytów a ci którzy już mają WIBOR w umowach zostaną z ręką w nocniku?


@shitman6: do starych umów też ma być, ale banki będą mogły sobie doliczać prowizję korygującą czy coś.

W przypadku nowych umów będzie po prostu wyższa marża. Bank i tak wyjdzie na swoje, o to się nie ma co martwić. Tu bardziej chodzi o to
  • Odpowiedz