Wpis z mikrobloga

Cześć. Jestem przed wyborem nowego procesora do kompa i mam z tym niemały kłopot. Zastanawiam się nad Ryzenem 5 5600x albo 5600. Chciałbym poprosić Was o pomoc.

To co przeczytałem i chciałbym poddać weryfikacji ludziom, którzy się na tym znają dużo lepiej ode mnie:

5600x -> odblokowany mnożnik, lepsze wartości, więcej L3 Cache, droższy obecnie o 200 ziko
5600 -> nie jest odblokowany, gorsze wartości, odpad atomowy po 5600x, mniej L3 Cache, tańszy

Natomiast w testach gier 5600 wypada praktycznie tak samo jak 5600x i zastanawiam się czy lepiej dopłacić i mieć spokój czy nie przepłacać i też mieć spokój? Co Wy o tym sądzicie?

Wiem, że przy wyborze 5600 w gre wchodzi jeszcze rewizja. Są dwie B0 i B2. Czym one się różnią? Jak sprawdzić przed zakupem którą rewizje ma dane opakowanie z procesorem?

Pozdrawiam!

#pcmasterrace #amd #ryzen #komputery
  • 15
@Skwareczek: Chyba pomyliłeś z 5500. 5600 i z „x” różnią się zegarem bazowym a w rzeczywistości 5600 może osiągać lepsze zegary. Widziałem, że ostatnia seria ze sferisa boostowała do 5 GHz. Rewizję zobaczysz jak weźmiesz opakowanie do ręki.
@gomjeden: Widziałem artykuł w którym ktoś napisał, że 5600x ma 32MB Cache L3, natomiast 5600 ma 31MB Cache L3. W wyniki quality checka nie zostały one awansowane na wersje X i dlatego sprzedają je z obniżonymi wartościami (delikatnie obniżonymi). Ja wiem, że te różnice są bardzo małe, ale chciałbym wiedzieć czy jest coś co przekona mnie do zakupu wersji X, 200 złotych droższej.
@Ademu: No właśnie czytałem, że dwa pierwsze numery to rok produkcji, a dwa kolejne to tydzień produkcji. Osobiście mam 2214SUS, ale czytałem też, że nic to nie gwarantuje oraz, że 5600 są odpadami, których nie mogli podkręcić stabilnie do osiągów z 5600x, więc sprzedają je jako bazowe 5600 i nadal nie wiem co robić eh...
@Skwareczek: Różnica między z X a bez to 1-3% na bazowych zegarach, kompletnie nie opłaca się brać w tym przypadku z X(chyba że ceny obu są takie same). Sam zamówiłem właśnie 5600. Za zaoszczędzone 200pln kup chłodzenie do tego proca bo bazowe chodzi jak kosiarka(tak było w moim 3600) i wg mnie nadaje się do śmieci ;)