Wpis z mikrobloga

szkoda że nie miał atomicy na pokładzie


@elsajko: niszczyciel dobrej zabawy here, ale bomba atomowa w katastrofie samolotu nie wybuchłaby, bo pluton czy tam uran nie jest materiałem wybuchowym. Już kilka bomb atomowych przeżyło katastrofy samolotów i nic nigdy się nie stało, bo takie coś nie zainicjuje reakcji łańcuchowej rozszczepiania atomów

niektórzy myślą, że wystarczy bombę atomową puknąć młotkiem i katastrofa, jednak taka bomba to rzecz dużo bardziej stabilna niż sie
@Walther00: No niby tak, ale chyba nie do końca. To nie jest tak, że reakcja łańcuchowa rozszczepiania mająca miejsce po osiągnięciu masy krytycznej, jest inicjowana poprzez kompresję materiału rozszczepialnego za pomocą eksplozji konwencjonalnego ładunku wybuchowego? Szanse pewnie są bardzo małe, ale czysto teoretycznie taka bombka może chyba w momencie katastrofy zawołać "Rozdupcam!" ?
@Walther00: ok masz rację, w sumie to dobrze że tak jest bo można będzie zestrzelić ruski samolot jak będzie leciał z atomicą nad Ukrainą gdyby akurat teoretycznie tam nie wiadomo po co wleciał i nie będzie katastrofy
niszczyciel dobrej zabawy here, ale bomba atomowa w katastrofie samolotu nie wybuchłaby, bo pluton czy tam uran nie jest materiałem wybuchowym. Już kilka bomb atomowych przeżyło katastrofy samolotów i nic nigdy się nie stało, bo takie coś nie zainicjuje reakcji łańcuchowej rozszczepiania atomów


@Walther00: Co??? Serio?? Wytłumacz w takim razie dlaczego nie wybuchnie, przecież przy takim wybuchu już sama temperatura jest niebezpieczna dla bomby, przynajmniej tak mi się wydaje.