Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dostałem od ojca 100k darowizny na mieszkanie. Już dawno to wydałem, ale dopiero teraz zorientowałem się, że nie zgłosiłem tego do US. Od dnia przelewu minęło 6 miesięcy i 1,5 tygodnia. Co teraz? Jest jeszcze opcja zgłoszenia tego?

#bank #banki #bankowosc #mieszkanie #dom #nieruchomosci #przelew #podatki #urzadskarbowy #skarbowka #us #pytanie #pytaniedoeksperta #darowizna

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #634a9edbe7af758437c3b9ab
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 15
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Piszesz do US czynny żal po to aby przy ewentualnej kontroli nie #!$%@? ci czegokolwiek. Każdemu się może zdarzyć, że zapomni zgłosić. Po drugie moim zdaniem nie powinni robić problemu ponieważ w wyniku stopnia pokrewieństwa - ojciec syn - nie narażałeś budżetu na uszczuplenie podatku (0% podatku od darowizny) Ja raz pisałem czynny żal i poszło bez bólu ale nie w sprawie darowizny.
  • Odpowiedz
OP: @misiaczkiewicz: "Zwrócić należy również uwagę, że w przypadku jeżeli podatnik nie złożył w terminie deklaracji SD-Z2, a następnie złoży ją z czynnym żalem, nie będzie miał prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, bowiem nie dopełnił warunków zwolnienia. Czynny żal chroni podatnika wyłącznie przed nałożeniem kary za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie.". Źródło infakt.pl. Czyli wychodzi na to, że:
Kwota darowizny = 100000
Kwota wolna od podatku = 9637
Podstawa opodatkowania = [kwota darowizny] - [kwota wolna od podatku] = 100000 - 9637 = 90363
Podatek = [822.20] + [7% nadwyżki ponad 20556] = 822.20 + 0.07 * (90363 - 20556) =
  • Odpowiedz
@misiaczkiewicz: wy powazni jestescie? Czynny zal nie powoduje ze bedzie mogl korzystac ze zwolnienia, tylko ze nie odpowie za brak zaplaty w terminie - ale zaplacic musi.
Z takimi rzeczami sie idzie do doradcy podatkowego
  • Odpowiedz
WolnyMagik: boze nie pytaj sie o takie rzeczy tutaj, bo kazdy CI powie TO CO WIE - A GOWNO WIE.

Zglosznie darowizny od najblizszej rodziny powoduje zwolnienie z podatku.
Nie skorzystales z niego, ze zwolnienia. Nie jest to przestepstwo skarbowe, wiec nie masz do wyrazania czynnego zalu.

Ja bym siedzial cicho, ale nie jestem wszechwiedzacy. Prawdopodobnie takie "przestepstwo skarbowe" (wystepek) to kwota 500zl mandatu + do zaplaty podatek. (Sprawdz sobie, kwestia
  • Odpowiedz