Wpis z mikrobloga

Mirki z #laser #ploter może też #cnc #majsterkowanie

Czy jest sens szukać plotera laserowego za 5-7k zł, który docelowo ma wycinać w sklejce max 5-6mm grubości?

Czy to wszystko w tej cenie to chińczyki o których lepiej nie myśleć nawet?

Nie znam się na tym, mam możliwość kupienia plotera za 5k, czekam na model, rok pracował i wycinał właśnie w sklejce ale 2mm grubości.

Ja chciałbym pracować na sklejce ok 3-4mm w porywach do 5mm i jak to nie wyjdzie to nie wiem czy za podobną cenę jestem w stanie w ogóle coś sensownego kupić?
  • 19
@bkwas: do cięcia w sklejce 5-6m grubości potrzebujesz tuby z minimum 80W mocy, a tego nie kupisz za 5-7k zł, drugie tyle musisz dołożyć.
Natomiast do sklejki 3mm spokojnie wystarczy popularna K40, tą można kupić za 3k, wystarczy w nią odrobinę serca włożyć i będzie pracować długo.
@CichooByc może być mały, docelowo chce robić małe formy bizuteryjne i nie potrzebuje jakoś dużej przestrzeni, przyznam się że nie wiem nawet jakie są typowe formaty
@bkwas: Twój chińczyk ma możliwość regulacji stołu/głowicy, tak żeby po włożeniu grubszego materiału ogniskowa soczewki była prawidłowo skupiona? Jeśli tak to ja na Twoim miejscu kupiłbym nowy zasilacz o mocy 80W oraz większą tubę i zainstalował w starym laserze - koszt tuby i zasilacza to z 2 - 3 k.

Tuba o tej mocy ma z 1200 mm długości więc jeśli okazało by się że się nie mieści to wycinasz okienko
CichooByc - @bkwas: Twój chińczyk ma możliwość regulacji stołu/głowicy, tak żeby po w...

źródło: comment_1665727753JyoUM7BYk2WCKCAkqud9bs.jpg

Pobierz
@Jarek_P
@CichooByc ok, wiem więcej:
Laser 60w, pole 30x50, model nieokreślony bo to chińczyk i nie mogą nigdzie znaleźć konkretnego modelu, przerobione chłodzenie na wodę destylowaną.

Był używany do robienia puzzli z drewna przez rok, nie chodził cały czas wszystko pod działalność jdg - średnio parę godzin dziennie wycinania w sklejce 4mm, więc ponoć nie zmęczony i dbany.

Chcą za to 6k, myślę że bez problemu zbiję do 5k i coraz bardziej
bkwas - @Jarek_P 
@CichooByc ok, wiem więcej: 
Laser 60w, pole 30x50, model nieokreśl...

źródło: comment_1666002935h0ZJG3LXL3ghQlw3fIXCMX.jpg

Pobierz
@bkwas: to popularny model chińczyka, z dobrej klasy sterownikiem, nie jestem obecnie w temacie w kwestii cen, więc nie powiem Ci, czy 5k za niego to dużo, czy mało, ale jak patrzę na cenę nowych, to chyba to jest dobra cena. Parę godzin dziennie cięcia dzień w dzień to nie brzmi jak laser "nie zamęczony", więc dla pewności odpaliłbym testowe cięcie, sprawdził też geometrię.
Jedyne, co tu słabego widzę, to ten
@Jarek_P to już od znajomego usłyszałem, że chłodzenie na pewno do modyfikacji. Mam miejsce i chciałbym zresztą postawić duży 15L baniak na wodę destylowaną żeby rzeczywiście laser był chłodzony.

Co do przebiegu sam się waham na ile ufać, ale z drugiej strony coś za coś.

Boje się trochę transportu - mam 300km do zrobienia, bagażnik mogę wyłożyć porzadną gąbką ale i tak mam obawy czy nic nie uszkodzę
@bkwas: Racja, te sterowniki współpracują z programem RDWorks. W porównaniu do nakładki na Corela - niebo a ziemia. Wózki są na prowadnicach liniowych więc tam z geometrią powinno być wszystko w porządku, Możesz dopytać sprzedającego czy nie ma luzu na wózkach. Jeśli tuba ma prawidłowe parametry to ja bym się tym przebiegiem specjalnie nie przejmował.
Mam miejsce i chciałbym zresztą postawić duży 15L baniak na wodę destylowaną żeby rzeczywiście laser był chłodzony.


@bkwas: baniak na wodę to się nadaje do laserka 40W, do tego potrzebujesz prawdziwego chillera takiego z agregatem chłodzącym. Albo kup (CW5000) albo jak potrafisz i chcesz się bawić - sobie zrób. Kostkarka do lodu, biurowy dystrybutor do wody z baniaków, taki z grzaniem i chłodzeniem - używane można kupić za nieduże pieniądze, byle
@CichooByc: To działam, w przyszłym tygodniu i tak jadę w pobliże więc zobaczę na żywo i jak wszystko będzie ok biorę.

Jestem absolutnie zielony w tych tematach więc dzięki za pomoc - przyznam że już od dłuższego czasu chciałem się pobawić trochę takim ploterem i ten konkretny spada mi z nieba bo ceny powaliło wśród podwykonawców i jak parę lat temu opłacało mi się zlecać niektóre rzeczy, tak teraz te same
@bkwas: grupa nazywa się Laser CO2 Polska. I choć bywają bardzo pomocni, to zadawaj tam raczej konkretne pytania, bo ogólnie ta grupa stanowi coś w stylu wykopowych wyobrażeń na temat Elektrody i pewnie na dzieńdobry usłyszysz, że kupujesz gówno, powinieneś dołożyć ze 20 tysięcy i wtedy kupisz coś, co od biedy się nadaje :D
@Jarek_P: Stary, znam to bardzo dobrze - sam siedzę w nastu różnych grupkach FB, w tym związanych z modelarstwem i żywicą, więc znam to.

Poza tym jak już go będę mieć w rękach będę mieć raczej konkretne pytania, razem ze zdjęciami i podejrzewam że tak czy tak ktoś pomoże. Druga sprawa że samo prześledzenie całej grupy podejrzewam że da mi dużo informacji i dużo odpowiedzi na własne pytania, więc już mam
@bkwas: a z przeróbek - dwóch rzeczy potrzebujesz bezwzględnie. Chłodzenia i wentylacji. Wentylacja musi być mocna i wywiewająca na zewnątrz, nie wentylatorek łazienkowy, a minimum coś takiego, jak na obrazku. Chłodzenie zaś - jak pisałem. Przez zimę może dasz radę na tym chillerze ze zdjęcia, ale na lato wykombinuj coś, co faktycznie chłodzi. Wiaderko 15l z wodą nie wystarcza do lasera 40W, do dwa razy mocniejszego nie wystarczy tym bardziej.
Jarek_P - @bkwas: a z przeróbek - dwóch rzeczy potrzebujesz bezwzględnie. Chłodzenia ...

źródło: comment_1666005084kTTuK0xDJDTD84nbQqjoTG.jpg

Pobierz
@Jarek_P kurde to jak pomyślę że oni tyle czasu działali na tym co mają to laser rzeczywiście mógł trochę dostać po dupie.

Dobrze że napisałeś o konkretnym wentylatorze, bo już w głowie miałem ten łazienkowy:p