Wpis z mikrobloga

Czy mieszkańcy Lwowa znają w wiekszości jezyk polski? Można się tam dogadać w naszym języku w miejscach publicznych typu restauracje, sklepy czy nawet urzędy? Czy jednak większa szansa że dogadasz się tam po rosyjsku?
#lwow #ukraina
  • 14
@Kielek96: @trzydrzwiowypentaptyk: Taka mała anegdota z mojej strony. Parę lat temu w Polsce poznałem Ukrainkę, która się tu przeprowadziła i ambitnie uczyła się języka polskiego. Generalnie mieszka ileś tam km na wschód od Lwowa. Opowiadała mi, że podczas wakacji wybrała się do domu i na wycieczkę do Lwowa xD (a to było kilka dobrych lat temu). W jednej z restauracji spotkała Polaków - jak tylko usłyszała polski, to podniecona zaczęła
@Kielek96: Z tym polskim to loteria trochę, bo w różnych miejscach różnie jest ze znajomością i chęciami. Na przykład w restauracji Atlas, Browarze Lwowskim, czy niektórych muzeach bez problemu obsłużyli mnie po polsku, ale w innych miejscach bywało różnie. Całe szczęście, że ukraiński jest w miarę zrozumiały ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W salonie Kyivstar, gdzie poszedłem kupić kartę SIM, udało mi się dogadać po angielsku xD

Rosyjski
@Kielek96: we Lwowie zawsze mówię po polsku. Można dogadać się w języku polskim w większości popularnych miejsc turystycznych, w lepszych hotelach i restauracjach nawet po angielsku, a jak nie - to znając rosyjski i polski dasz radę z kontekstu wyłapać większość rzeczy. Większym problemem obecnie może być to, że w części lokali nie ma teraz kart menu w języku innym niż ukraiński (nawet w tych co były kiedyś po polsku)