Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości jakie osoby prześwietla skarbówka z nowymi uprawnieniami.
Nie są to właściciele przedsiębiorstw tylko zwykli Kowalscy (ale nie Ci co dostają BLIK-a na 20PLN od znajomego za piwo)
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/skarbowka-po-cichu-weszla-i-zablokowala-jej-konto-jest-final-sprawy/l1p40wf

Wrzucam to w nawiązaniu do komentarzy "po co mam się rozliczać z giełdy. Takimi kwotami US się nie interesuje.".
Artykuł również pokazuje jak ważne jest trzymanie dokumentacji dot. przychodów z różnych źródeł by móc się wytłumaczyć, że nie jest się koniem.
Choć z drugiej strony po tym roku na #gielda to jedyne przelewy przychodzące będą chyba od Provident-a.
#kalkulatorgieldowy
  • 10
@kalkulatorgieldowy: ciekawe jak to się ma do tego, że pieniądze mam rozłożone na kilka kont bankowych, a większość w zasadzie na XTB w akcjach.

musisz ją zgłosić jeśli przekracza (nie pamiętam już jak wysoki) próg w ciągu 5 lat. Jeśli jej nie zgłosisz to będziesz musiał zapłacić podatek.


A jak rozpatrują wzięcie kasy od rodzica w celu założenia mu na te środki lokaty? Ja to bym traktował jako użyczenie środków, którego
@Krupier: nie jest znany dobrze mechanizm ich działania ale mogą równie dobrze blokować wszystko we wszystkich bankach. Co do papierów wartościowych to już w ogóle nie mam pojęcia jak/czy mogą się do nich dobrać.

A jak rozpatrują wzięcie kasy od rodzica w celu założenia mu na te środki lokaty? Ja to bym traktował jako użyczenie środków, którego nawet nie trzeba zgłaszać, a nie darowiznę. Oczywiście pod warunkiem, że 100% tej kwoty
@kalkulatorgieldowy: jak masz kase u zagranicznego brokera ktory nie wysyla informacji do naszego US+ konto w nie Polskim banku to US skarbowy gowno moze. wiadomo jak nagle kupisz sobie duzy dom za gotowke bez pokrycia to Cie wezwa, ale jak rozsadnie bedziesz transferowal srodki to belki nie zaplacisz :P
@borjaki: jeśli ktoś inwestuje za pośrednictwem takiego to pewnie i tak. Przy czym Revolut, Trading212 itp. wszystkie podlegają pod regulacje pasywnego raportowania do systemu przeciwko unikaniu opodatkowania i nasz US wystarczy, że się do nich uśmiechnie i muszą przekazać wszystkie dane naszych rezydentów podatkowych.