Wpis z mikrobloga

Cześć,
skorzystałem z #wakacjekredytowe w ostatnich dwóch miesiącach. Teraz patrzę na kolejną ratę i w banku #bph najbliższa rata jest o połowę niższa niż zwykle i są tylko odsetki, brak spłaty kapitału. W kolejnym miesiącu rata jest już na normalnym poziomie ale nadal część kapitałowa równa się 0zł a odsetki to cała kwota. Grudniowa rata bardzo podobnie, tyle że kapitału jest 21pln.
Na infolinię cięzko się dodzwonić, a przez formularz kontaktowy czekam na odpowiedź już prawie miesiąc.
Ktoś się spotkał z podobną sytuacją?
#kredythipoteczny #banki
  • 10
@Ro_bercik: W santanderze w przypadku skorzystania z wakacji "harmonogram spłat" jak i "najbliższa płatność" nie działa do końca dobrze. Dostajesz sms przed ratą z wyliczeniami. Wydaje mi się, że podobnie jest u Ciebie.
@elvenpath: dodzwoniłem się.
Faktycznie też mają problem systemowy i będą to naprawiać, Niestety jednak nie był mi w stanie potwierdzić na kiedy będzie poprawiony harmonogram i mam dzwonić na dzień przed płatnością żeby potwierdzić kwotę do zapłaty
Faktycznie też mają problem systemowy i będą to naprawiać, Niestety jednak nie był mi w stanie potwierdzić na kiedy będzie poprawiony harmonogram i mam dzwonić na dzień przed płatnością żeby potwierdzić kwotę do zapłaty


@Ro_bercik: W wielu bankach na skutek wprowadzenia wakacji kredytowych harmonogramy nie są generowane poprawnie.
@marcpol:

mistrzu, doradź proszę.

Planuje nadpłacić kredyt po wakacjach kredytowych w millennium (raty stałe) - wakacje kończą mi się teraz na koniec listopada. Czy mam czekać na 6 grudnia (ściąganie raty) i wtedy nadpłacić po ściągnięciu czy ostatniego dnia listopada?
Kwotę raty i tak zapłacę te sama ale chodzi o stosunek kapitału/odsetek. Jak to najkorzystniej rozegrać?
(Póki co odłożone środki na koncie oszczędnościowym)
Czy mam czekać na 6 grudnia (ściąganie raty) i wtedy nadpłacić po ściągnięciu czy ostatniego dnia listopada?


@swiatoznawca: Nie stanowi to dużej różnicy. Pewnym aspektem jest sposób księgowania nadpłat, niżej wyjaśnienie:

W zależności od banku stosowane są rożne systemy. W części z nich nadpłata księgowana jest wyłącznie na spłatę kapitału, przykładowo kredyt z saldem 100 000 zł po nadpłacie kwotą 40 000 zł będzie miał saldo zadłużenia 60 000 zł. Przykładem
@marcpol
Dziękuje za rozwiniecie. To co wyżej napisałeś jest dla mnie jasne.
Podczas wakacji kredytowych zmienił mi się kredyt ze zmiennego na okresowo stały 5 lat.

Jak miałem zmienne oprocentowanie to wiadomo ze nadplacalem odrazu jak mogłem bo każdego dnia był naliczony % od aktualnego zadłużenia (kapitału). Natomiast tak jak piszesz nie miało dla mnie znaczenia kiedy nadplacam bo nawet ta część, która poszła na odsetki została wyrównywana w następnej racie- Tutaj
Lecz teraz kiedy już mam oprocentowanie stałe - to czy opłaca się również kierować ta sama zasada- im wcześniej tym lepiej ?


@swiatoznawca: Tak, rodzaj oprocentowania niczego nie zmienia. Odsetki nadal naliczane są w ten sam sposób. Wcześniejsze nadpłaty wcześniej zmniejszają kapitał na podstawie którego naliczane są na bieżąco odsetki.