Wpis z mikrobloga

Jakie parametry przyjmuje sie do projektowania ogrzewania podłogowego z pompą ciepła powietrzną? Miałem zrobione obliczenia pod gaz i podobno zbyt dużą temperaturę zasilania (40 st. C) i deltę tp/tz (10K). Każdy wykonawca ma swoją wizję podziału na pętle i rozmieszczenia rozdzielaczy, ale teraz to oni nie mają czasu, będą gadać jak zrobię tynki. A mnie ch* strzela bo chciałbym doprowadzić tam kable i uniknąć możliwie wcześnie kolizji i bezsensownej pracy.

Oczywiste rozwiązanie - zlecić projekt. Zrobiłem tak, ale efekt delikatnie mówiąc mnie nie zadowala (podejrzanie duże odstępy, wyniki mocno odbiegające od tabel publikowanych w katalogach producentów, lokalizacje rozdzielaczy z tyłka), możliwe że źle określiłem "warunki brzegowe" - nie mam siły z tym walczyć, mój błąd.

I przy dotychczasowych doświadczeniach (z pojedynczymi wyjątkami) widzę, że jak nie zrobię tego sam to będę się tylko wk*rwiał. Miesiąc mogę się poślizgać na trialowej licencji oprogramowania do projektowania ogrzewania podłogowego, i pewnie metodą prób i błędów, chłopskim rozumem i jakimś doświadczeniem inżynierskim z innej branży byłbym w stanie coś ulepić, tylko musiałbym wiedzieć jaki wynik ma wyjść ( ͡° ͜ʖ ͡°)

temperatura zasilania - 35 st. C?
Rurki 16mm
Przepływy jak rozumiem nie powinien być laminarny -> 1-2,5 l/m
Różnica temperatur zasilanie-powrót - coś się stanie jak ją zmniejszę żeby mieć większy przepływ?

#budujzwykopem #hydraulika #inzynieria #hvac
  • 3
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Uri_: sam kupujesz materiał? Bo jeśli nie chcesz najtańszego pexa to np uponor wraz z ofertą może Ci przedstawić dobór.

Ja parametrów nie znam, jedyne co pamiętam to że temperatura zasilania nie powinna być zbyt wysoka, około 36 mi się kojarzy, rozstaw może Ci wyjść szeroki jeśli to nowy budynek
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Uri_: temperatura zasilania jak najniższa, do doboru 35 stopni jest ok. Nie znam natomiast ogólnych wytycznych co do delty, ale wg mnie powinna być niższa, bodajże 5K - mówię z doświadczenia. U mnie PC (Panasonic HP 9kW) steruje prędkością pompy obiegowej w zależności od delty właśnie i jest to ustawiane z poziomu menu, zakres nastawy od bodajże 2 do 15K, fabryczna nastawa to właśnie 5K. Na twoim miejscu bym za daleko
@Uri_ parametr zasilania podłogówki dobiera się do "najgorszego" pomieszczenia pod względem cieplnym (nie musi to być salon, może to być np. łazienka, gdzie jest wymagana wyższa temperatura).
Jeżeli dla 35 st.C będzie brakowało dużo mocy, pętle będą gęsto, to można sprawdzić jak sytuacja wygląda dla wyższych temperatur (np. 40 st.C).
Pamiętajmy też, że obliczeniowa temperatura zasilania będzie przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej.
Delta dla podłogówki 5st.C.
Jak chcesz samodzielnie projektować to są aplikacje