Wpis z mikrobloga

Czy wiecie czym różni się r0sja, tak cała, po prostu rosyjska państwowość od nazistowskich Niemiec?

Różni się tym, że nazizm w Niemczech był skrajnie wypaczoną ideologią niemieckiej państwowości. Była to szaleńcza i nie przemyślana idea, skrajnie rasistowska, elitarystyczna i klasistowska, która jak upadła to przyniosła same korzyści Niemcom.

Natomiast r0sja i jej państwowość całe wieki żywiła się takim imperializmem jaki dziś możemy doświadczyć. Początki państwa moskiewskiego upłynęły na zagorzałej współpracy z mongolskim jarzmem. To dzięki tej współpracy i wyzysku innych ruskich księstw, Moskwa stała się jednym z najsilniejszych ośrodków w tym regionie. Stała się tak silna że pewnego dnia, sama sprzeciwiła się Mongołom i wygrała. Następnie Moskwa nie porzuciła brutalnych mongolskich sposobów podporządkowywania sobie lokalnych ziem. Przemocą i podstępem odbierała wolność inny księstwom. Należy tu przytoczyć podstęp jakiego Moskwa się dopuściła aby z niszczyć Republikę Nowogrodzką, która dzięki swojej warstwie kupieckiej podróżującej po sporej części Europy, była znaczącym księstwem. Moskwa wysłała swoje wojska, które były przebrane za kupców. Gdy na miejscu znalazła się odpowiednia ilość Moskali, rozpoczęli rzeź mieszkańców Nowogrodu. Później to już znamy większość z historii. Brutalne samodzierżawie ruskich bojarów i wieczne wojny przeciwko Wielkiemu Księstwu Litewskiemu, które pod moskiewską presją zdecydowało się na unie z Królestwem Polskim. Później wieczne intrygi i przymierza z Tatarami, Turkami, Szwedami, Niemcami tylko po to by zniszczyć najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Brutalne samodzierżawie przemieniło się w absolut caratu. Dla zainteresowanych poczytajcie sobie jak carat rozprawiał się z buntami chłopskimi przy których blednie nawet ta nasza antychłopska Rzeczpospolita. Później nastąpiła rewolucja bolszewicka, komunistyczna dyktatura, czystki, ludobójstwa. Komuna upadła i dziś mamy współczesna r0sje, która od pierwszych swoich dni kontynuuje swoją imperialną tradycje. Wojna w Mołdawii o Naddniestrze 1992, wojny w Czeczeni 1994-1996 i 1999, Gruzja 2008, Ukraina 2014-2022, mordowanie opozycjonistów i dziennikarzy itp.

Podsumowując będzie trudno zreformować r0sję na normalne państwo.

#ukraina #rosja #wojna #pikabu #historia
Pobierz
źródło: comment_16653120404mgoIRNe7BwfGV0LftjcIq.jpg
  • 10
elitarystyczna i klasistowska


@Wyczopek: Czy ja wiem? Na moje tak, ale jednocześnie był taki populistyczny i chamsko-chłopski. Ach, znów powraca ten problem że myśl faszystowska to taki gówniany potok wewnętrznie sprzecznych motywów.
@KaloszSzatana: Ja się na to patrzę przez pryzmat że elity niemieckie, fabrykanci, inżynierowie i szlachta jednak łyknęli ten pomysł. Drugą kwestią jest to że niemieckiemu chamstwu nazizm też dawał poczucie bycia częścią narodu wybranego.