Wpis z mikrobloga

  • 1
Hej, podłączał ktoś z was agregat 1 fazowy do rozdzielnicy w domu?

Wpiąłem jeden przewód z agregatu pod jedną fazę przed głównym wyłącznikiem, drugi pod szynę N i wywala mi roznicowka.

Czy wyprowadzenie uziemienia z agregatu (zasick na obudowie) mam podłączyć pod szynę PE w rozdzielni, czy jednak drugi przewód wystarczy podlaczyc przed rozdzielnicą z przewodem PEN udacym od licznika?

Ps póki co nie jestem podłączony do sieci.

#elektryka #budujzwykopem #energetyka #pytanie
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 0
@soadfan no ale przecież podłączałem przed roznicowka, do głównego wyłącznika. Teraz myślę, że powinienem N z agregatu podłączyć do przewodu PEN z dworu, rowniez przed roznicowka , a nie na szynę N w rozdzielnicy :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@masur1: w żadnym wypadku nie łącz N z dworu! To ma być odseparowane, bo jeszcze kogoś zabijesz! Jeśli łączysz N agregatu do szyny N w rozdzielni to pewnie już po różnicowce, a zasilanie przed. I zasilanie i powrót muszą być przed różnicowka.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@soadfan
@mojnicknawykopie

Chyba mam xd teraz myślę, że fazę podłączałem na wejście wyłącznika głównego przed roznicowka, a N podpinałem na szynie N, czyli już za roznicowką
Wystarczy, że połączę N z PEN przed roznicowka i problem powinien zniknąć
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@krzysiu97 jak mam uziemić N w agregacie? Wpiąć przedłużacz i jedną żyle podłączyć do szpilki? Sasiad beż uziemiania wpiął w gniazdko pomijając zabezpieczenia w szafce i tyle, ja chciałbym mieć jednak aktywne esy
  • Odpowiedz
@masur1 Można np na rozłączniku wyboru zasilania w domu uziemić zacisk N linką z bednarki. Bez uziemienia biegunu, żaden z nich nie będzie miał 0 Volt względem ziemi, co może być przykre w skutkach w przypadku instalacji TNC i zerowania. Sytuację dobrze widać na wykresie wskazowym, wtedy mozna to łatwo zrozumieć. Wpinanie agregatu do gniazdka przez sąsiada to głupota, niech ktoś omyłkowo załączy FR, nie wspominając o braku zabezpieczeń I> oraz
  • Odpowiedz