Wpis z mikrobloga

Czy można bezproblemowo łączyć RAM o tych samych parametrach (MHz, CL, V) różnych producentów?

Posiadam Crucial Ballistix 2x8GB 3200Mhz 16CL 1.35V które są wycofane ze sprzedaży, a chciałbym dokonać upgrade do 32GB. Co budżetowego (~250-300 PLN) polecacie dobrać?

Mobo: MSI B450 Tomahawk
CPU: Ryzen 5600

#pcmasterrace #komputery
  • 7
@grzegoor: można mieć nawet 4 różne kości, o różnych taktowaniach, opóźnieniach, pojemności, różnych producentów i też będą działać (tylko taktami zejdą do najwolniejszej)


W przypadku dwukanałowego trybu, nie ma przeciwskazań by używać różnych w konfiguracji 2x2

Ale od siebie mogę polecić kupno używanych kości, to się nie zużywa, mają wieczyste gwarancje, a są tańsze. W obecnym PC mam 128GB z używanych kości, w kilku lapotopach i drugim PC podobnie używki. Nie
@Atreyu: mam złe wspomnienia sprzed 10-15 lat, gdy jakaś kość była uwalona i powodowała BSOD lub ogólne zwiechy i inne problemy z komputerem. Wiem, że te same kości które ja posiadam (Cruciale) mają gwarancję producenta dożywotnią i w razie problemów po prostu kontaktuję się z producentem i mówię że się wysypały czy mogę/powinienem zrobić to przez sklep?
@grzegoor: Nikt Ci nie odpowie, bo biosy bywają kapryśne. Raz się dopasują, a raz nie. Niestety najlepiej jakby miały identyczne timingi, a to rzadkość. U mnie te cruciale to potrafiły nie chodzić na Ryzenie 1600, gdy na 3600 już latały. Czasem miewałem płyty, że chodziły tylko w single channel, a w dualu już pikało 3 razy. Więc bywa różnie.

A po co Ci 32GB? Jak do gier to sensu nie ma.
@grzegoor: Pewnie to wiesz, ale na wszelki wypadek napiszę, że ważne jest by sprawdzić jaki ram możesz wsadzić, DDR 3, DDR 4 czy DDR5. Bo fizycznie nie będziesz mógł wsadzić innego, niż taki na jaki masz gniazdo, bo wycięcia są w innym miejscu. Zobacz sobie w menadżerze zadań czy kiedykolwiek masz zużycie ramu większe niż 90% jak nie to może nie ma sensu kupować. Możesz też swój ram sprzedać, a kupić
@temokkor: aż takim dyletantem nie jestem żeby nie odróżniać DDR3/4/5 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Generalnie to mam ten konkretny model/rodzaj pamięci, bo jako jeden z nielicznych, dostępnych te 2 lata temu na 3200MHz widnieje na liście MSI (producenta mobo) jako model wspierany - chyba że olać tę listę i się nie przejmować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chce dokupić RAM bo odkąd pracuję na
Wiem, że te same kości które ja posiadam (Cruciale) mają gwarancję producenta dożywotnią i w razie problemów po prostu kontaktuję się z producentem i mówię że się wysypały czy mogę/powinienem zrobić to przez sklep?


@grzegoor: tak, nie ma problemów, choć jak żyje i serwisuje sprzęt to nie widziałem uszkodzonej kości ram (poza uszkodzeniami fizycznymi)

Generalnie to mam ten konkretny model/rodzaj pamięci, bo jako jeden z nielicznych, dostępnych te 2 lata temu