Wpis z mikrobloga

Hej Mircowe. Jestem trochę lajkonikiem jeśli chodzi o #fotowoltaika, więc nie wyśmiewajcie za głośno jeśli zachciało mi się niemożliwego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

TL;DR: Szukam urządzeń możliwych do połączenia w układ typu: off-grid / wyspa z UPS (z baterią do 2 kWh)

Chcę zapewnić sobie awaryjne źródło prądu - typu UPS z baterią na tyle dużą, żeby w razie dłuższych przerw w dostawie prądu móc zasilić przez około dniówkę 1-2 stanowiska komputerowe i jakąś drobną elektronikę.

Spodziewam się, że to powyżej powinien móc zapewnić jakiś pojemny UPS z zewnętrznym akumulatorem (myślę, że zapewnienie tam 2 kWh będzie wystarczająco przewymiarowane).

Ale, żeby nie było zbyt łatwo, chciałbym też mieć możliwość doładowania tego zestawu z fotowoltaiki, żeby w razie totalnego blackoutu nie zostać całkiem w czarnej dupie (a skoro już mam mieć baterię i przejście na 230 V to wydaje się dość blisko).

Odrzucam:
- agregat - nie mam warunków na puszczenie w ruch takiego wariata,
- stacja zasilająca typu EcoFlow - nie nadaje się do pracy ciągłej jako UPS,
- klasyczna fotowoltaika on-grid + UPS w sieci - o ile wiem falownik/inwerter nie "wpuści" swojego prądu przy braku prądu w sieci, więc w razie blackoutu i tak nie będzie pożytku z PV

Widziałem że są inwertery/regulatory sprzedawane jako "UPS solarny", np. takie od Volt Polska (przykładowo, moc też pierwsza z brzegu bez dobierania niczego):
- https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sinus-pro-800-s-12-230v-500-800w-10a-mppt-inwerter-solarny.html
- https://voltpolska.pl/fotowoltaika/inwerter-solarny-sinus-pro-ultra-6000-24230v-30006000w-60a-mppt-145v.html
- https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sinus-pro-2200-s-12230v-14002200w-60a-mppt.html - (ten z wejściami na kilka paneli - miałbym dość niejednorodne warunki nasłonecznienia, więc jeśli działało by to jako mikroinwerter byłoby idealnie).

Przyznam jednak, że w porównaniu z tym co oferują co oferują np. mikroinwertery od Hoymiles wygląda to trochę biednie - (żadnych zdalnych dostępów, monitorowania które panele jak działają itp). Ale w tym przypadku jednak typowe mikroinwertery i falowniki on-gridowe i tak muszą odpaść, bo te nie będą działać jak w kablu na wyjściu będzie "pusto" :[

Nie znalazłem niczego idealnego, więc zaczynam zastawiać się czy czasem nie szukam czegoś niemożliwego ( ͡° ʖ̯ ͡°). Doradzilibyście coś?

#fotowoltaika #ups #blackout i jeszcze #programista15k bo może ktoś przerabiał podobny temat
  • 4
Chcę zapewnić sobie awaryjne źródło prądu - typu UPS z baterią na tyle dużą, żeby w razie dłuższych przerw w dostawie prądu móc zasilić przez około dniówkę 1-2 stanowiska komputerowe i jakąś drobną elektronikę.

Szukam urządzeń możliwych do połączenia w układ typu: off-grid / wyspa z UPS (z baterią do 2 kWh)


@PaaD: ale to się wyklucza¯\_(ツ)_/¯
Komputer stacjonarny ok 300W przez 8h daje już 2,4kWh.

A zimą to już w
klasyczna fotowoltaika on-grid + UPS w sieci - o ile wiem falownik/inwerter nie "wpuści" swojego prądu przy braku prądu w sieci, więc w razie blackoutu i tak nie będzie pożytku z PV


@PaaD: to szukasz inwertera hybrydowego i ten potrafi się zasilić z akumulatora i paneli

Zawsze zostaje sprzęt Victron
klasyczna fotowoltaika on-grid + UPS w sieci - o ile wiem falownik/inwerter nie "wpuści" swojego prądu przy braku prądu w sieci, więc w razie blackoutu i tak nie będzie pożytku z PV


@PaaD: jeśli chcesz podtrzymać tylko część urządzeń to taki Huawei ci to obsłuży

Po zaniku gridu robi za UPS
@PaaD: Ja sie bede zastanawiac za niedlugi czas nad samym bankiem energii, bo nie mam mozliwosci postawienia paneli nigdzie niestety tutaj. Taki by zasilic wlasnie kompa na conajmniej dzien/dwa pracy. Kosztowo to juz jest dosc drogo niestety.

Natomiast alternatywa jest posiadac laptopa, ktory jest malo uzywany, ale ma dobra baterie sama w sobie na ktorej jest w stanie pracowac przez kilka godzin. Do tego dokupic bank energii, ale znacznie mniejszy i