Wpis z mikrobloga

Remontował ktoś kiedyś dom z lat 50-70 typu kostka? 12x12m chyba 5m wysokie ściany zewnętrzne, podpiwniczony, tylko parter ogrzewany, strych niezamieszkały. 4 pokoje+kuchnia+łazienka. Instalacja elektryczny i hydrauliczna do wymiany (wszystko JESZCZE działa sprawnie). Dach typu koperta- azbest, ( ͡° ͜ʖ ͡°) do wymiany, krokwie jeszcze zdrowe. Nie ma żadnych ociepleń (piwnica, ściany, dach, piętro/strych). Ile musiałbym przygotować kasy żeby doprowadzić go do współczesnych standardów?

#remontujzwykopem #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #hydraulika #elektryka
  • 31
@Admast: W planach miałem robić środek samemu- elektryka, hydraulika, malowanie ścian itp. Tylko elewacja i dach została by dla ekip zewnętrznych. Jakieś 100k minimum poszłoby na to. Elektryka to max 10k, hydraulika 45k. Remont wnętrz czyli zrywanie podłóg, kucie tynku miejscami, zrywanie tapety, ocieplenie stropu, wymiana mebli, remont łazienki to spokojnie następne 100k wsiąknie.
Jakieś 300k musiałbym mieć i 15 lat życia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Pajonkek: z tego, co się słyszy, to tyle, co postawienie nowego minus fundamenty i mury. Generalnie takie rzeczy robi się dla lokalizacji działki, bo inaczej lepiej się budować od zera. Jak to "dziedzictwo" jest dla Ciebie radością, a nie ciężarem, to może i warto.

Edit:
Jeszcze co do proszenia firm o wycenę - nie zrażaj się, jak wszyscy będą dawać wycenę rozbiórki, bo kto by się z tym bujał. ;) Wszystko
@herbatananoc: Tak wielki dom jest mi do niczego nie potrzebny. Lokalizacja pod względem dojazdów jest b.dobra, ale jednak za blisko rodziny. Z rodziną na razie jest dobrze, ale najlepiej budować się tak żeby nie dało się zajść na piechotę, ale samochodem można było dojechać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Pajonkek: Remontowałem taki dom, weszło mnóstwo pieniędzy i koszt przewyższył budowę nowego. Efekt końcowy dalej niezadowalający.
Oczywiście dom domowi nierówny, jakby to było moje, to zastanawiałbym się poważnie nad sprzedażą i budową czegoś "pod własne potrzeby".
Plus jest taki, że budując się od zera nie możesz wstawić kopciucha (kotła CO), tutaj zaś nikt nie będzie wnikał na czym zrobiłeś ogrzewanie (a idą ciężkie czasy).
Najważniejszy dach, ocieplenie ścian i okna (wyjdzie
@mrKoval: dzięki za konkretną odpowiedź. Ocieplenie miałem zamiar zrobić aż do fundamentów, nie myślałem o drenażu, będę musiał o tym poczytać.
Okna są w miarę nowe, tylko że 2 szybowe, dachowych nie będę wstawiać bo w środku mam 4 pokoje, a ja nie palę się do zakładania rodziny xd. Zamiast tego dociepliłbym strop.
W piwnicy stoi kocioł zasypowy (kopciuch), miałem zamiar przejść na ekogroszek i dołożyć jeszcze kolektory słoneczne. Kto zabroniłby
Kto zabroniłby mi wstawić do nowego domu jakiegoś zasypowego 5 klasy, przecież nikt nie wbiję mi na chatę i nie każe go wyciągać ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Pajonkek: Kierownik budowy nie podbije papierka jak będziesz miał odstępstwo od projektu.
Kotły 5-tej klasy nie mają stałego rusztu, nic tam nie wsypiesz, tylko retorta albo palnik pelletu mogą w środku chodzić.

Pomyśl co z podłogami, może pozbyć się w
@mrKoval: Podłogi chciałem wyrzucić i wsadzić trochę ogrzewania podłogowego, ale raczej nie zyskam wystarczająco miejsca na nie. Maty grzewcze odpadają z względu na koszty uzytkowania.
"Kierownik budowy mógł podbić papierek z dobrym piecem, ale użytkownik sam zmienił na inny po jakimś czasie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)