Wpis z mikrobloga

#mirkokoksy

Dokładając ciężar z tygodnia na tydzień, niezależnie czy czujemy, że zrobiliśmy progres siłowy, jest dobrym pomysłem?
Załóżmy że robię przysiady 4 serie do 20powt max.
Zaczynam z w umiarkowanym ciężarem, z którym na pewno zrobię pierwszą serię 20 powtórzeń, a reszta serii ile wyjdzie tyle wyjdzie. Za tydzień dorzucam 2,5kg. Nie wiem czy zrobię pierwszą serię 20 powtórzeń, ale załóżmy,ze zrobię 18, reszta serii ile wyjdzie, tyle wyjdzie. W szóstym, czyli ostatnim tygodniu moich treningów dołożyłem tym sposobem 15kg. To trochę dużo, ale na siłce nie mam mniejszych ciężarków, niż 1,25 na stronę.
Tym sposobem zwiększamy co tydzień kilogramy, ilość powtórzeń na pewno idzie w dół, ale mamy zrobiony ciągły i duży progres obciążenia, co powinno się przełożyć na dobry wynik w obwodach i sile, nawet jeśli ostatni szósty tydzień będziemy robić po 8 powtórzeń.
Dobrze myślę? Pytam o taki sposób treningu, bo zawsze progres robiłem dopiero w momencie, kiedy czułem, że podniosę większy ciężar, ale słabo się to przekłada na obwody i siłę u mnie w przysiadzie, po roku efekt beznadziejny, więc szukam czegoś innego
  • 47
@Xandress: Z wielu źródeł, z polskich to chyba zero, może Karmowski i Słodkiewicz coś tam kiedyś o tym mówili. I mówię tu o powtórzeniach DO 20 w pierwszej serii, a każdą kolejną ile damy radę. Zrobiłem taki trening na próbę raz i bardzo pozytywne odczucia, bo robiąc w zakresie 5-10 trzeba brać duży ciężar, z dużym ciężarem zawsze mam problem, bo pod koniec dnia lub na drugi pobolewają mnie kolana, często
@Dimetox: to weź lepiej zobacz sobie nogi ciężarowców i trójboistów, co to robią przysiady w zakresie 1-5 powtórzeń. Wyjątek, to praca na maszynach, gdzie wyprosty czy uginania izolowane na czwórki i dwójki można cisnąć dopóki nie zapiecze.
Dalej bądź mały i narzekaj na #!$%@? xD
No i j.w. dawaj te źródła, bo Cię inaczej dalej będę wyśmiewać
@Saprofit: budując siłę, niekoniecznie buduje się masę, jest to nieoptymalny trening pod rozmiary, i nie każdy trójboista jest wielkim chłopem, a Ty chyba tylko na takich patrzysz :) poza tym nie mam zamiaru dźwigać dużych ciężarów ze względów zdrowotnych, moim celem jest wyrównanie proporcji sylwetki, a nie imponowanie ile to nie dźwigam przed ludźmi których nie znam. Poza tym pisz chłopu, że rok ćwiczyłeś "jak trójboista" i nie zadziałało, a ten
@Dimetox: praktycznie każdy "siłacz" ma wielkie, nawet nieproporcjonalnie duże do sylwetki nogi. Nieistotne, czy waży 70 czy 170 kilo.
Poza tym co to za #!$%@?, że duże ciężary są niedobre ze względów zdrowotnych. Chyba tylko, jak idziesz w wyczyn.
@Saprofit: No jak masz krzywy kręgosłup, to uwierz mi, że to ile dźwigasz ma przełożenie na kręgosłup, miednicę i kolana, przy dużym ciężarze dochodzi do kompensacji kręgosłupa (gniecenia go) przez co krzywizna może się pogłębiać, a ta krzywizna powoduje przechylenie miednicy, a przechylona miednica powoduje niesymetryczne ułożenie kości udowych podczas siadu (np. jedno kolano wychodzi w przód bardziej), a to powoduje problemy ze stawami. Mało wiesz, mało rozumiesz, lepiej jakbyś się
praktycznie każdy "siłacz" ma wielkie, nawet nieproporcjonalnie duże do sylwetki nogi. Nieistotne, czy waży 70 czy 170 kilo.


@Dimetox: Do każdego sportu trzeba mieć predyspozycje, lepsze lub gorsze, ale jednak, jeśli ktoś ma problem z budowaniem siły np. w nogach, to nie zostaje trójboistą, mimo że próbował, dlatego widzisz tylko tych dobrze zbudowanych
@Dimetox: mam krzywy kręgosłup, nieraz mnie dosłownie gniotło 200kg i krzywizna jaka była, tak dalej utrzymuje się bez zmian xD
Dalej czekamy na rewelacje, że 20 przysiadów w serii zbuduje duże nogi. Tymczasem dalej płacz, że nie masz ani siły w przysiadzie, ani obwodów w nodze xD
@Saprofit: i nie porównuj trójboju do kulturystyki, bo w kulturystyce ważna jest objętość treningowa, prześledź sobie treningi nóg kulturystów, to zobaczysz zakres powtórzeń 12-20
@Dimetox: > Mało wiesz, mało rozumiesz, lepiej jakbyś się nie wypowiadał

Dobra, to zadam Ci ostatecznie kompromitujące pytanie.
Staż, waga/wzrost i jakie wyniki siłowe? (mogą być nie jedynki ale w serii po po 5-6 powtórzeń)
Jak nie odpowiesz, to kończymy dyskusję
@Dimetox mam krzywy kręgosłup, przesunięta kość krzyżowa, płaskostopie - i zgadnij co paradoksalnie sprawia, że nie dolega mi żaden ból (praca częściowo fizyczna, kierowca karetki here) - ciężkie ciągi i siady

Jesli chodzi o rozbudowę nóg to zgadzam się, że możesz mieć dobre kopyta robiąc same maszyny i suwnice, ale poprawa balansu strukturalnego i wzmocnienie mięśni które chronią twój krzywy kręgosłup osiągniesz jedynie na wielostawach, zdecydowanie cięższych niż serie na 20 powtórzeń
@Saprofit: https://barbend.com/20-rep-squat-workout/ jak chcesz to możesz jeszcze np. kłócić się na ten temat z Mike Israetel, powiedz mu, że pizgasz 200kg w siadzie, to pewnie zabraknie mu argumentów
@Xandress:

Boże, ludzie... ja mówię cały czas o PIERWSZEJ SERII 20 POWT, to oznacza TYLKO JEDNĄ SERIĘ 20 POWT W PIERWSZYM ĆWICZENIU GŁÓWNYM
#!$%@?, nigdzie napisałem o tym, że będę każdy przysiad #!$%@?ł 20 powtórzeń i w każdym ćwiczeniu.
Pierwsza seria 20,