Wpis z mikrobloga

po co robi się fundament (często wylewany, zbrojony) pod pompe ciepła - jednostkę zewnętrzną?

moja jednostka waży 59kg. To sporo mniej niż moja waga. Dlaczego tak często robi się fundament jak pod komin albo wieżowiec? To nie taniej i prościej wykopać dół, wrzucić kilka bloczków betonowych i na tym postawić pompę?

#pompaciepla #budujzwykopem
  • 13
gdzie jest odplyw kondensatu, bo ten powinien wedlug sztuki budowlanej miec ponizej strefy przemarzania


@Pharmaceutic: że co?

po co robi się fundament (często wylewany, zbrojony) pod pompe ciepła - jednostkę zewnętrzną?


@hipodrom: fanaberia ( ͡° ͜ʖ ͡°) nośność gruntu to jakiś 1kg/cm2 czyli w wypadku dwóch bloczków fundamentowych na boku 12x36 x2 daje jakieś 864kg xD

Przyłącza czyli rury miedziane i przewody elektryczne są wystarczająco elastyczne
@hipodrom: taniej i wystarczy gówno bloczek, byle pod poziom ziemii. Skroplona woda, jak nie będzie miała odpływu, może drążyć w niepożądanym kierunku.

Ja mam pompę na drewnianym stelażu i kotwy wbite prosto w ziemię. Wszystko działa.
@Djelon: popatrz ci wszyscy inżynierowie, projektanci, producenci to idioci robią czy zalecają jakieś bzdety, ale wiesz ze rodzaj czy nosnosc gruntu jest rozna w zaleznosci od kilku czynników ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po to sa pewne zalecenia aby zniwelowac do zera ryzyko aby cos pozniej sie zepsuło ?
@Pharmaceutic: nie ma czegoś takiego jak zalecenia. Są normy budowlane. To że ktoś robi ogromny fundament pod urządzenie które nie waży nawet 100kg oczywiście ja spełnia. Ale to jest tzw przewymiarowanie.
Tak samo jakby powiedzieć że lepiej zrobić fundament 2 metry głębiej pod dom, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko że coś się stanie.
@hipodrom fundamenty w projekcie domu też są przewymiarowane, tak samo ściany, nadproża, więźba itd. Nikt tego nie robi na styk a przecież wiadomo ze nawet mniejsze i słabsze też by spełniały swoja funkcję, mimo to lepiej nie ryzykować przy budowie domu. Z pompa nic się nie stanie jak się ja na bloczkach postawi. U mnie jest wbrew wszelkim normom bo pompa stoi na belkach drewnianych na strychu bo stwierdziłem że tam bedzie
Bo ktoś nie wiedział jak podejść do tematu i nagrał filmik na yt, że wymyślił coś mądrego a reszta papuguje nie zastanawiając się nad tym. Pompa powinna mieć stelaż żeby jak najmniej wpływać na wymianę powietrza oraz możliwość oblodzenia tacy ociekowej zimą. Osobiście kładę płytę betonową o wymiarach pompy bo inwestorzy narzekają na dziury jakie pompa drenuje w ziemii a płycie nic nie jest i ładnie wygląda. Woda ładnie spływa i nikt