Wpis z mikrobloga

@Assailant: Jan Cyraniak kojarzy Einsteina chyba tylko ze słyszenia, skoro nie wie do czego odnosi się ten cytat. Dla tych co też nie wiedzą, ale wstydzą się przyznać: wypowiedź Einsteina dotyczy jego stosunku do mechaniki kwantowej opartej na prawdopodobieństwach (nie chciał przyjąć, że świat nie jest zdeterminowany jednoznacznymi prawami), a nie wyrazem jego wiary :)
@Assailant: a ja pisałem dla tych, co nie wiedzą, więc jak wiesz to to nie do Ciebie :)

@Aleksander_Newski:

1. odrzucał koncepcję osobowego i rozumnego boga. Utożsamianie boskiego pierwiastka z prawami rządzącymi wszechświatem trudno nazwać teizmem.

2. wymieniony cytat odnosi się do jego stosunku do mechaniki kwantowej. Jeśli to miałeś na myśli mówiąc o "talencie poetyckim" to spoko.
@Aleksander_Newski: Ten cytat nie tyczy się dualizmu, ale tego że Einstein był przeciwnikiem Kopenhaskiej interpretacji fizyki kwantowej która zakłada że przypadkowość jest nierozerwalną właściwością świata. Bardzo to Einsteinowi nie leżało, ale nigdy nie udało mu się skonkludować sporo o to na swoją korzyść. Współcześnie w sumie wiadomo że jego przeczucie było mylne i jednak "Bóg gra w kości".

Jeśli o stosunek do wiary chodzi to najczęściej spotykałem się z jego samookreśleniem