Wpis z mikrobloga

Tę książkę książę Leon Sapieha podarował mojej (pra)prababci, Florze Allen spokrewnionej z rodziną Simpsonów i Fitzgeraldów* - praprababcia była jedną z 5 sióstr, które trafiły na kontynent kiedy rodzina Allenów miała kłopoty finansowe - jedna z sióstr, Emilia, wychowywała się na zaprzyjaźnionym dworze Esterhazy na Węgrzech, moja praprababcia zaś u Tyszkiewiczów, na Litwie na dworze w Wace Trockiej - tak ówczesna arystokracja dbała o siebie nawzajem. Na jednym z balów w pałacu Potockich w Galicji praprababcia poznała mojego prapradziadka, Pawła i zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia.

Ostatecznie braprababcia jako wychowanica hrabiny zamieszkała z prapradziadkiem w jego majątku jakim była wieś Tomaszowice pod Krakowem - zabrany później przez Niemców i zawłaszczony przez komunistów.

-> o takich historiach opowiada mi często babcia, o cioci Lenie, która uciekała przed wojną z Charkowa i bawiła się w Moskwie razem z dziewczynką, której tata malował w tym czasie niejakiego Lenina i Trockiego (to znaczy: one bawiły się w tym pomieszczeniu, gdzie siedział Lenin, a ojciec malował). O przyjaźni między rodami w całej Europie. Wszystko to (nie mówię tylko o majątkach ale i właśnie tych relacjach i przyjaźniach) poszło w diabły przez wojny światowe i komunizm.

Kiedyś chciałbym napisać o tych czasach i dziejach rodziny - może na przykładzie bliskich historii ciekawiej byłoby śledzić zawieruchę dziejową Europy?

Pytanie jest takie - czy to w ogóle by kogoś obchodziło? Czy chcielibyście przeczytać tego rodzaju książkę? Czy to miałoby sens sprzedażowy dla wydawcy?

Byłaby to masa badań - podstawy są, są opowieści członków rodziny, są dokumenty i opracowania, ale gdyby tak zebrać wszystko do kupy, opowiedzieć historie ich słowami - z listów, notatek, dokumentów? Co myślicie?

*Jeśli dobrze rozumiem - "tych" Fitzgeraldów również - mam na myśli autora Wielkiego Gatsby'ego, F.S Fitzgeralda, to jednak wymaga sprawdzenia. Na pewno jednak domniemywac mogę o "tych" z których wywodził się niejaki JFK, John Fitzgerald Kennedy.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #cedrikpisze
Cedrik - Tę książkę książę Leon Sapieha podarował mojej (pra)prababci, Florze Allen s...

źródło: comment_1664288605aPVguPLSkb1zvbRs23ODip.jpg

Pobierz
  • 1