Wpis z mikrobloga

@ziuaxa: No tak właśnie zapamiętałem z zapowiedzi, że będzie pokazane jak się rozwala.. a tutaj taki bonus że jeszcze pov :D Ciekawi mnie jak to uderzenie wpłyneło na orbitę, no ale też i wszystkich innych bo o to chodziło w tej misji.
  • Odpowiedz
@r5678: Oprócz zdjęć z LICIACube w stronę kolizji zwróciły się prawie wszystkie teleskopy z naszej planety i okolic, m.in. teleskopy latające w kosmosie: teleskop Hubble'a i teleskop Webba. Więc na dniach powinno być sporo ciekawych fotek z tego pięknego dzwona.
  • Odpowiedz
Headshot na odległość milionów mil, prędkość obiektów względem siebie naście tysięcy mil na godzinę, z dokładnością do metrów i w dodatku relacja live z trafienia.


@Man_of_Gx: sprawdź misję sondy deep impact.

A Rosetta z phile to już w ogóle był majstersztyk... no prawie majstersztyk, ale cel byl niesamowicie trudny do osiągnięcia.

Po rosetcie ta dzisiejsza nie robi wrażenia. ¯\_(ツ)_/¯
cyberpunkbtc - > Headshot na odległość milionów mil, prędkość obiektów względem siebi...

źródło: comment_16642362427E5sPTrl6j8veSupzhKj85.gif

Pobierz
  • Odpowiedz
@cyberpunkbtc: dokładnie. Rosetta i Philae to też było coś pięknego, ale tam sonda miała zadokować na komecie.
Tylko nie do końca tam wyszło wszystko tak jak miało wyjść bo odbiła się od powierzchni XD

silnik zasilany azotem nie włączył się, a harpuny, którymi lądownik miał się przytwierdzić do powierzchni, nie zadziałały. Lądownik Philae dwukrotnie odbił się od komety (za pierwszym razem na wysokość szacowaną nawet na 1 km, a „skok” trwał prawie dwie godziny) i dopiero wtedy osiadł na jej powierzchni, w miejscu dość znacznie oddalonym od planowanego (około jednego kilometra) i o wiele słabiej nasłonecznionym (w cieniu
ziuaxa - @cyberpunkbtc: dokładnie. Rosetta i Philae to też było coś pięknego, ale tam...
  • Odpowiedz
@ziuaxa: Warto przy tej okazji dodać że webb jest zepsuty już od 24 sierpnia. Przynajmniej jeden z jego trybów podczerwieni (MRS) usterka mechaniczna więc na zawsze. Bo nigdy w sumie o tym specjalnie nie było głosno, a to jedna z kluczowych funkcji badawczych. Ale fotki może robić.
  • Odpowiedz
@ziuaxa: dlatego napisałem że prawie... Ale nie przewidzieli dokładnie składu powierzchni i śróbypo wkręceniu się wysunęły.
Pamiętaj że to była malutka i leciutka kometa.... Przyciąganie tam było mikroskopijne. Dobrze że w ogóle utrzymała orbitę wokół niej.
Misja i tak była jak science fiction.
Jestem ciekaw jak wyglądała reakcja ludzi w ESA, kiedy kiedy ktos zaproponował te misję i opisał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Albo chop jaja
  • Odpowiedz
@ziuaxa: wykryli w jakiś sposób zwiększone tarcie na mechanizmie w MRS i w razie czego wyłączyli ten tryb i nie używają go. Miałem w sumie robić znalezisko, ale to trzeba było się bardziej przyłożyć do zebrania informacji i zajęło by tu dużo czasu. 6 wrzesnia miała zebrać się jakaś komisja jak to ogarnąć, ale od tego czasu cisza. Skoro zwiększone tarcie, to coś mechanicznie poleciało wiec nic nie wymyślą.

W
r5678 - @ziuaxa: wykryli w jakiś sposób zwiększone tarcie na mechanizmie w MRS i w ra...

źródło: comment_1664237337qQMd0hPLLwFSMzaA2y3hZw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Cały układ obu ciał zmieni trajektorię po tym zderzeniu?


@hu-nows: Tak. Skoro zmieni się promień obiegu mniejszego, to zmieni się położenie środka cieżkości całego układu, a to znaczy, że i trajektoria się zmieni. W jaki sposób? To właśnie jest zagadką i okaże się przez najbliższe tygodnie/miesiące ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Biorąc pod uwagę, że te asteroidy są NEO i PHO czyli w zasadzie "muskają" o orbitę
  • Odpowiedz
@hu-nows: Zapomniałem odpowiedzieć na Twoje główne pytanie:

dlaczego celowali w satelitę a nie glówną skałę Didymosa?


Kolizja była z małym księżycem orbitującym wokół Didymosa, ponieważ kolizja sondy o takiej małej energii (570 kg * 6,5 km/s do kwadratu) z tak dużą asteroidą zmieniłaby jej okres obiegu wokół Słońca o około 0.000006% - żeby udało się to zmierzyć trzeba by było cierpliwie poczekać i prowadzić obserwacje wiele, wiele
  • Odpowiedz