Wpis z mikrobloga

Witam grzybiarzy, pierwszy raz grzybobranie na Pomorzu w lesie liściastym, mam dylemat bo słabo znam się na grzybach a wczesniej to tylko maślaki podgrzybki i prawe się u nas zbierało. Dziś po grzybach wróciłem i zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem któryś z tych grzybów nie jest trujący? Pokroiłam wszystkie, na niektórych był taki biały nalot, te gorsze wyrzuciłem ale czasem chyba z pazerności po prostu odkroilem z biała naleciałość pod kapeluszem i wrzuciłem na suszarkę. Nie znam tez tego grzyba zaznaczonego w kołku a tych mam najwiecej bo prawie wszystkie. Co to za grzyb i czy któryś z tych grzybów wyglada podejrzanie? Czy nawet gdyby któryś okazał się trujący to po wysuszeniu a później po namoczeniu i ugotowaniu może być nadal trujący lub śmiertelny dodany razem z wodą z gotowania na przykład do bigosu? #pytanie #grzyby #grzybobranie #atlazgrzybow
Pobierz
źródło: comment_1664045087pm5ImNWyEl2tIlNpJmKf2Y.jpg
  • 28
@xpert_dub: Ok dziękuje, a jak bym gotował bigos, i namoczyl ten susz grzybowy i później go ugotował to da rade jakoś sprawdzic na sobie czy to jest trujące w razie co? Mała ilość tego i czy sraki albo rzyganie nie będzie? Bo nie chciałbym rodziny na święta zatruć. Poza tym dodałbym do gara 5 litrowego bigosu jakieś 50 gramów suszonych i to może być jakaś śmiertelna dawka już w razie co?
@tylkoocosspytam: Chłopie nic ci po tym nie będzie xD A to że grzyb jest trujący nie oznacza od razu że jest śmiertelny, takich jest dosłownie kilka. Po zdecydowanej większości trujaków co najwyżej będziesz miał zatrucie pokarmowe.
@marksizm-kulturowy: Nie nie mam bo już je ususzylem, na pierwszym głównym zdjęciu masz jednego w centralnej części najbliżej krzesełka, tego akurat wyrzuciłem całego ale czasem trafiały się takie kapelusze dosłownie z odrobina nalotu lub nalotem na gąbce i te gąbki odkroilem zostawiłem sam kapelusz. Czytam ze to jakaś przypadłość tych złotoporych: Często też atakuje je inny grzyb, biała pleśń, Hypomyces chysospermus, a takie porażone borowiki nie nadają się już do koszyka.”