Wpis z mikrobloga

Mam odległy domek, mam tam internet + wifi (brak lanu) i chciałbym mierzyć przez neta temperaturę w domu.

Jakie jest najtańsze i najsensowniejsze rozwiązanie?

Najlepszy scenariusz to oczywiście jak by to było i na zasilanie zewnętrzne i na baterie, albo baterie które wytrzymają kilka miesięcy.
Może być i na sam prąd byle nie było tak, że po utracie zasilania traci się konfiguracja do wifi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #inteligentnydom #kiciochpyta #pytanie
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

google, hasło "termometr wifi" i wybierz sobie.


@Jarek_P: Już tak zrobiłem z gniazdkiem które miało być do resetowania pieca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I skończyło się tak, że jak nie było prądu to gniazdko resetowało się do stanu wyłączony (a nie do stanu ostatniego, albo chociaż włączony).
I przy wahaniach prądu wyłączało
  • Odpowiedz
@Mutare_mundi: ESP8266 + jakiś czujnik temperatury + wsad gotowiec z internetowych przykładów + jakaś chmura IOT.
Albo taki gotowiec, gdzie jest już wszystko wstępnie zaprogramowane fabrycznie
https://www.microchip.com/en-us/development-tool/AC164160

wynik w tym stylu, odświeżany "live" co kilka sekund, bez historycznych wykresów. Jeżeli potrzebujesz rejestrować/zapisywać historię to też pewnie się da ale nie znam gotowca
https://iot.microchip.com/avr-iot?cloud=gcp&id=01239C26E1C3AE6CFE
hu-nows - @Mutare_mundi: ESP8266 + jakiś czujnik temperatury + wsad gotowiec z intern...

źródło: comment_16640128229K6yNk3wypk73Nq4WuUb4p.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mutare_mundi: gniazdko ma takie działanie niejako domyślnie i zwykle trzeba to ustawić, by było inaczej, w przypadku termometru on będzie po prostu działał dalej, bo i co w nim się ma zresetować?

W przypadku gniazdek zresztą, to powinno być konfigurowalne w obsługującej go aplikacji, jak ma się zachowywać po utracie i przywróceniu zasilania. Albo nie dopatrzyłeś się albo zbyt tanie było.

Pierwsze z
  • Odpowiedz
@Jarek_P: hm..jakieś tanie nie było z tego co pamiętam, opcji też nie widziałem ale może faktycznie nie dopatrzyłem.(chociaż tam była tylko apka gdzie było tylko on off i nic więcej ;) a właśnie nie pomyślałem, że w ogóle mozę być taki problem)

A termometrem widzę wiele opcji, jeżeli tylko na baterię to okaże się, że wymieniać trzeba "co chwilę" (a dojazd kosztuje mnie 100 zł więc drogie baterie ;) )
Albo wyłączy się prąd i po odpaleniu nie będzie potrafił połączyć się, albo wifi uruchomi się później niż będzie jakiś timeout szukania wifi i tyle.

o znalazłem
  • Odpowiedz
D ESP8266 idzie wyrwać za 5zł ds18b20 pewnie z 3zł


@dktr: poważnie? aa to chyba coś źle wpisałęm w google, bo widziałem ceny w okolicach 30 więc 65 nie wydawało mi się dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Mutare_mundi: jeśli potrafisz, to oczywiście, że można samemu: ESP-12 z wykorzystanym deepsleepem, może się wybudzać w interwałach co kilkanaście minut (do pomiaru temperatury zwykle nie ma sensu częściej, wręcz można się zastanawiać, czy nie rzadziej jeszcze), zmierzyć kilka razy temperaturę, ekstremalne wyniki odrzucić, z reszty wyliczyć średnią, połączyć się z wifi, wysłać wynik, poczekać na potwierdzenie, iść spać - taka konstrukcja na jednej baterii powinna z pół roku pracować bez
  • Odpowiedz
Sonoff, który znalazłeś robi w zasadzie to samo, nie jestem pewien, czy one też usypiają, może ktoś bardziej zorientowany w takich gotowcach podpowie. Wychodzi drożej, ale masz gotowca za to :)


@Jarek_P: sonoff z tego co zrozumiałem podłączam od razu do gniazdka więc nie ma znaczenia czy się usypia.
To będzie zdecydowanie na szybko najlepsze rozwiązanie i stosunkowo tanie.

A rozwiązanie "samemu" muszę na spokojnie pomyśleć, jak bym jendak chciał mierzyć w kilku pomieszczeniach, bo to by dawało mi
  • Odpowiedz