Wpis z mikrobloga

Branżowe mircy z zakresu >300k cbl/rok. Płacicie 2132 za ZUS czy ta niższą stawkę? 1.5k afair. Księgowy dzwonił że w tej sytuacji mam dwa wyjścia, płacić od razu wyższą stawkę, albo na końcu roku dopiero dopłacić braki. Jak to u Was wygląda? Z kim rozmawiam to nie wie o tych zakresach i płacą "po staremu" i się zacząłem zastanawiać czy nie płacę za dużo.

#programista25k #programista15k #programowanie
  • 17
@RoundStic: płacę niższą tylko i wyłącznie dlatego że się #!$%@?łem w akcji i zapomniałem pierwszy miesiąc zapłacić wyższej, więc skoro i tak i tak będę miał dopłatę na koniec roku, to już mi się nie chciało zmieniać zlecenia stałego w banku.
@RoundStic: Oczywiście że niższą. Sa 2 opcje:
A) od poczatku roku płacisz jedną kwote przez cały rok
B) płacisz narastająco czyli po przekroczeniu danego progu zaczynasz płacic wieksza stawkę i na koniec roku dopłacasz za miesiące w których zapłaciłeś mniej niż wynika z rocznego przychodu

Ja obecnie płace najwyższą stawkę ale za pierwsze miesiące w roku płaciłem srednią stawkę
@RoundStic: wyszedłem z założenia że nie będę kredytował Państwa Polskiego. Zamiast tego możesz sobie wrzucić na lokatę i zawsze jest trochę odsetek. Plus ta sama kwota po roku to już jest mniej bo inflacja szaleje a kursy walut rosną.


@keton22: to samo powiedziałem księgowemu na początku roku, i powiedział że chyba jestem jedyny któremu się chce w to bawić xd ale ustawił
@RoundStic: A po co płacić tyle ZUSu? Jeśli tylko to Cię boli, to zakładasz spółkę w miłej lokalizacji, deklarujesz ją jako CFC i płacisz 19% + warto jakieś prywatne ubezpieczenie za 10% wartości składki i z lepszą opieką
@odysjestem: taa :D powodzenia z prowadzeniem podwójnej księgowości dla takiej zagranicznej spółki, kiedy usłyszysz że jest polskim podatnikiem CIT wg. przepisów :) a to dopiero początek problemów