Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ATAT-2: każdych, ale to że zmaleje ich ekonomiczność to nie znaczy że przestaną być ekonomiczne. Moim zdaniem to nadał będzie najlepszy sposób ogrzewania. Tylko nie tak super atrakcyjny jak jest w tym momencie
@Bad_Wolf: No nie, bo jak masz mały domek który potrzbuje 8MWh energi do grzania i cwu rocznie to daje z 4tys zł grzania prądem obecnie, a sama gruntowa pompa dobrej firmy to 40tys + dolne źródło i montaż montaż to 60tys moze wyniesć nawet, jeszcze podłogówka wodna dobre kilka tysiecy drożej. a oszczędności z 3tys rocznie. Czyli z 20 lat zwrotu, to ma byc opłacalne? Po 20 latach trzeba bedzie pompe
Czyli z 20 lat zwrotu


@zibizz1: zakładasz stałą cenę energii. Do niedawna mając kocioł na ekogroszek tak samo myślałem. A biorąc dofinansowanie różnica w cenie między gruntową a powietrzną prawie się zaciera.

@trocha: patrząc po znajomych to dostępność gruntowych czy powietrznych jest taka sama, czyli żadna. Znajomy od kwietnia czeka na zamówioną pompę.
@trocha Pompa ciepła gruntowa zamówiona w lutym z dużym wyprzedzeniem. Wtedy jeszcze nie było problemu z dostępnością, ale pamiętam że instalator wspominał już o rosnącym zainteresowaniu taką formą grzania i o dziwo w większości przypadków wybierano pompę gruntową mimo, że to opcja droższa.
@mirekwirek: a dlaczego miałbym zakładac wzrost cen energii skoro :
1. Ceny energii od 2012 do 2018 spadały
2. Cena dystrubucji w latach 2009-2018 wzrosła o 20%
3. Rachunki w latach 2012-2018 były na stałym poziomie w G11 a w G12 spadły
4. Ilosć kWh która mozna kupić za minimalne wynagrodzenie od 2009 do 2018 wrozła o ~50% a za średniewynagrodzenie o ~20%

żródło:
https://optimalenergy.pl/media/filemanager/optimalenergy_cala_prawda_o_cenach_pradu_w_polsce.pdf

To dlaczego mam zakłądac że ceny
gruntowa pompa dobrej firmy to 40tys + dolne źródło i montaż montaż to 60tys moze wyniesć nawet,


@zibizz1: zaczynam się zastanawiać skąd wy te ceny bierzecie i czy nie zacząć montować tych pomp
pompa ~20k, wymiennik poziomy 10k, bufor 3k. Reszta to samo co przy każdym innym źródle ciepła
ceny z tego roku

bo jak masz mały domek który potrzbuje 8MWh energi do grzania i cwu rocznie


@zibizz1: mam dom
No tej firmy co robiła piece elektryczne na K?


@zibizz1: nie, firma robi tylko PC. Z tego co wiem nigdy nie robili nic innego.
mają pełne portfolio grunt glikol, grunt bezpośrednie odparowanie, powietrzne.

Wytrzyma 15 lat?


@zibizz1: tak, po to jest bufor w systemie. Przy odrobinie szczęści jedno odpalenie na dobę będzie.
@asiajasiabasia: już widać sporo ofert pt pompa od ręki.i to nie krzaki ale firmowe.
Jeśli cena gazu zostanie utrzymana to pompa będzie tylko alternatywą dla węgla...

Mówię o najbliższym czasie i polskim rynku