Wpis z mikrobloga

@miki4ever: @skizo

Mówisz o zainstalowanych mocach?
Bo wyraźnie w wywiadzie usłyszałem udział produkowanej energii!

Rozumiem, że Ty też tego nie odróżniasz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No ale to tam pół biedy – energetyka trudny temat. Choć na prawie winien się znać, bo w końcu sam jest prawnikiem ¯\_(ツ)_/¯

W każdym razie początek jest równie ciekawy. Reparacje dla Izraela i Namibii tak – dla Polski nie :)
@miki4ever: @skizo:

Gdybyście nie skumali o co mi chodzi, to macie tutaj:

https://biznesalert.pl/niemcy-miks-energetyczny-wegiel-oze/

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku najważniejszym źródłem energii był węgiel brunatny oraz kamienny, którego udział wyniósł 31,5 procent w całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej. Ilość energii w niemieckich sieciach, wytworzonej z węgla, wzrosła o 12,5 procent w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.


I w najbliższym czasie znaczenie energetyki węglowej w Niemczech, będzie tylko rosło –
@zaloz_konto23:

Zgaduję, że chodzi mu o zainstalowane moce ¯\_(ツ)_/¯

Chcę zwrócić uwagę też na to, że to drugi dzień z rzędu w RMF FM, gdy zaproszony gość stawia za wzór (energetyczny) Niemcy, i kreuje w ten sposób w odbiorcach właśnie taki pogląd, jakoby Niemcy byli energetycznym, zielonym rajem (zaledwie kilka % energii z węgla) – a Polska to zaściankowe gówno i walimy 70% z węgla...
@Thorrand no mimo tak duzego udzialu wegla to polska energetyka w kontekscie OZE w porownaniu do Niemiec lezy i kwiczy. Zuzycie wegla byloby pewnie mniejsze gdyby nie ta antyatomowa polityka z uporem maniakow
@zaloz_konto23:

No tak, Niemcy mają stabilne źródła (poza węglem) w postaci atomu i jednak więcej tego „rosyjskiego gazu". ¯\(ツ)_/¯

Polska też poszła drogą gazu i skończyło się to tak, że r/r. bloki gazowe wygenerowały o 40% mniej energii po wydarzeniach na Ukrainie – ciekawe też jak to liczono, bo w grudniu 2021 r. oddano blok gazowo-parowy na Żeraniu 500 MWe. Czyli potencjalna moc wzrosła o 0,5 GW. a i tak