Wpis z mikrobloga

Jestem bardzo ciekaw jak twardzi pisowcy tłumaczą kryzys węglowy, który sam sobie pis wywołał. Mógłby ktoś jakiegoś turbo pisowca zawołać? Nawet zdejmę go z czarno jak go na niej mam :). Spodziewam się tylko bełkotania o tym jaka Unia zła.

Jak wyjaśniają sobie np. takie rzeczy:
- ogłosili embargo na węgiel w kwietniu, nie mając żadnego alternatywnego planu, a węgiel zaczęli kontraktować dopiero później, w czerwcuu i sprowadzają gówno, które nie trzyma parametrów. UE ogłosiła je w sierpniu dopiero, straciliśmy miesiące na robienie zapasów ruskiego węgla i spokojne dogrywanie alternatywnych źródeł. Przeciez to jest albo nieudolność, albo sabotaż...
- eksport cały rok trwał w najlepsze, wyeksportowano 3 miliony ton węgla różnych kategorii, takiego, który przydałby się do ogrzewania domów, elektrowni, czy elektrociepłowni. Od dziesięcioleci dokładamy miliardy do górnictwa i jest ciągłe #!$%@? jaki to nie jest to dla nas "surowiec strategiczny", a gdy przyszedł kryzys to eksport trwał w najlepsze. Zamiast jak w każdym normalnym kraju postawić na pierwszym miejscu własnych obywateli i pogodzić się z karami umownymi. Nie po to ich dotowaliśmy tyle lat, żeby nic z tego nie mieć...
- na Białorusi zostało 150 tysięcy ton ruskiego węgla, za który zapłaciliśmy, ale którego nie odebraliśmy, bo wyszliśmy przed szereg z embargiem. Komu zrobiliśmy na złość nie odbierając czegoś co było już opłacone i w drodze do nas? Na pewno nie Putinowi...

Listować można dalej, ale szkoda strzępić ryja. Jestem jednak szczególnie ciekawy w jakim stanie będą elektrownie i elektrociepłownie, gdy zacznie się w nich palić importowanym z Indonezji mokrym gównem. Nowy blok elektrowni w Jaworznie padł z powodu złej jakości paliwa, pomimo ostrzeżeń producenta Rafako. Coś czuję, że podobnie jak polskie górnictwo, które radośnie węgiel eksportowało, tak zawiodą nas elektrownie gdy będą najbardziej potrzebne przez złą jakość paliwa...

#pis #bekazpisu #pgg #wegiel #energia #gornictwo
  • 10
@FrasierCrane: juz ci wyjasniam Panie kolego, my ten wegiel mamy, lezy przy kopalniach tylko specjalnie czekaja zeby go nie wydawac. Wiem co mowie bo kierowca ktory odbieral wegiel na kopalni tak mowi, choc to jego kumpel mi przywiozl do domu. Teraz tylko czekaja az ci bogatsi kupia drogo wegiel na czym panstwo zarobi a juz pod koniec wrzesnia wrzuca ten wegiel na rynek. Ceny spadna i emeryci spokojnie kupia ponizej 1000zl
@FrasierCrane: Tłumaczą tym co zawsze - złym putinem/tuskiem/unia kazali.

Swoją drogą jeszcze w lutym sprawdzałem ile poszczególnych surowców sprowadzamy z Rosji i najgorzej było z ropą - circa 65%, najlepiej z węglem - 15%, wniosek: #!$%@?ć temat węgla będzie bardzo trudno - nawet pis jest w stanie ogarnąć że najpierw podpisuje się kontrakty z konkurencją a potem wprowadza embargo, jest Agencja Rezerw Strategicznych która powinna mieć zapasy na czas K, itd.
@FrasierCrane: już ci powiem jak, akurat miałem ostatnio rozmowę z rodzinka 100% za pis:
"tusk z merkel uzależnił polskę od surowców z rosji bo unia kazała zamykać kopalnie i zbudowali nord stream II, a jakby PO rządziło to już by putin był w warszawie i niemcy by polskę podzielili" a na wiadomość, że ta #!$%@? Sasin #!$%@?ł rezerwy strategiczne węgla to powiedzieli "widocznie mieli umowy podpisane i musiał sprzedać". im kaczor