Wpis z mikrobloga

Podzielę się z Wami moimi obawami - interesuję się elektroniką i subskrybuję kilku popularnych twórców, wśród nich jest kilku Niemców. Ostatnio zaczęli oni masowo kupować ogniwa LiFePO4 i stacje ładowania (częściowo również dostawać w ramach 'darów' za reklamę). Robią też inwestycje 'ad hoc' w fotowoltaikę - i korzystają nawet z niewielkich mocy rzędu setek W.
Zagadnąłem i z tego co widzę Niemcy bardzo się boją nawet nie blackoutów, ale drakońskich podwyżek cen energii elektrycznej. W tej chwili kWh kosztuje już ~2.5PLN a to dopiero początek podwyżek, prawdopodobnie są też wahania tej ceny w okresie dobowym.

1. Jak Waszym zdaniem sytuacja ta rozwinie się w Polsce?
2. Czy jest ryzyko blackoutów - w myśl zasady - regulacja cen prowadzi do braków (produktów / usług). A może regulacja cen energii dla konsumentów tylko i wyłącznie osłabi naszą walutę lub wpłynie na inflację?
3. I w reszcie elektroniczny wątek tego wpisu - czy uwzględniając koszt rzędu 7-10tys PLN, zakup takiej stacji ładowania ma sens w polskich warunkach (moim zdaniem nie...)?

https://www.al.to/p/740201-stacja-zasilania-ecoflow-stacja-zasilania-delta-max-1600.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click&ceneo_cid=a90cfd88-15f7-62e8-4bae-4058d669dba7

#elektronika #gielda #polska
mathmed - Podzielę się z Wami moimi obawami - interesuję się elektroniką i subskrybuj...

źródło: comment_1663176395ycPOUAE9uVkyUO9XRkYvzJ.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@mam_odwage_nic_nie_osiagnac: Wydaje mi się, że sieć EU jest na tyle dobrze połączona, że blackouty są mało prawdopodobne, ale planowe wyłączenia dla firm jak najbardziej możliwe. Ja kupiłem ogniwa LiFePO4, łącznie 4kWh za około 800zł. Teraz w ramach weekendowego projektu pora zrobić z tego stację ładowania ;-)
  • Odpowiedz
@mathmed: blackoutu to jedno, w polandii też masa ludzi pakuje się w PC, elektowni nie przybywa, a foto w zimę można uznać że nie działa.
Drugie i bardziej prawdopodobne to wichury, w zeszłym roku na Pomorzu zadupia nawet przez 2 tygodnie prądu nie miały. Znajomy chyba 2 dni był bez prądu.
Co do sensu to w sumie taka bateria w bloku nawet jakiś sens ma. W domu jednorodzinnym jednak elektrownia
  • Odpowiedz