Wpis z mikrobloga

Czołem Mircy,

Chciałem Was zapytać o opinię - z racji tego,że tfu pisowcy zamierzają dokręcać śrubę na prądzie
i nie oszukujmy się - prąd będzie tak czy siak co raz droższy w tym kartonowym państwie, stoję przed
dylematem:
Na chwilę obecną mieszkam w bloku, mieszkanie 76m2, cwu i co niestety nie jest z sieci
tylko osobnej instalacji per mieszkanie. U mnie zbiornik 100 litrów z grzałką 2kw do c.w.u
plus piec 8kw do c.o. W mieszkaniu 5 kaloryferow, pojemnosc instalacji okolo 20l wody,
sterowanie z termostatu w salonie bez podziału na strefy.
Na ten moment roczne zużycie prądu na poziomie 5mwh z czego 3mwh szacuje na c.o poniewaz poza
sezonem piec daje w stan uśpienia i miesieczne zuzycie wychodzi mi na poziomie 150-160kwh.
Jako,że w tym roku zainstalowałem klimę (niestety obejmuje tylko salon z kuchnią 50m2) mitsubishi 5kw
zastanawiam się czy grzanie pompą nie wyjdzie mi taniej w skali roku.
Na ten moment zakładam różne opcje ponieważ mieszkanie i tak pojdzie na wynajem w nastepnych latach
wiec dobrze byloby i tak probowac ograniczac koszty:

1. Przebudowa instalacji na podlogowe + strefy z nowym piecem - w nocy odcinanie wszystkich stref poza sypialnia,
sam koszt kucia plus instalacji pewnie na poziomie ~50k wiec jezeli sie w ogole zwroci to po dlugim czasie
2. Zamontowanie drugiej klimy w sypialni (20m2) - 2,5kw i calkowite wylaczenie pieca. Grzanie zima tylko klima
w sypialni i w dzien w salonie (ta 5kw). Dodam tylko tyle,ze i tak zbieram sie z montazem osobnej klimy w sypialni poniewaz latem
jest naprawde ciezko a niestety nie dalo rady pakowac multi-splita.

Klima, ktora mam w salonie dla grzania ma nastepujace parametry:
moc grzewcza 5,8 (1,4-7,5)
Klasa: A+
Wspolczynnik SCOP: 4,5

Dajcie znac czy waszym zdaniem jest sens przy tym dlubac czy po prostu szacowac te 5MWh co roku i tyle.
Pozdr

#prad #energetyka #rachunki #elektryka #hydraulika #pompyciepla #ogrzewanie #budownictwo
  • 11
@wypokowy_expert tak wychodzi ( ͡º ͜ʖ͡º) jako,ze 2 pietro - ostatnie to czasami jest tak goraco,ze nie da sie wytrzymac - 4 piece obok siebie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°). Spisuje dzienne zuzycie w okresie zimowym, po przerzucie na klimy bede mial ladne porownanie
@Fatalbazooka: Jeśli zamierzasz montować podłogowe to zastanów się nad małą pompą ciepła powietrze woda albo przerobionym na takie rozwiązanie klimatyzatorem, Całkiem fajnie to działa i byś miał ciepło w całym domu z jednego urządzenia, dokąd nie zamarznie będzie ok, szukaj urządzeń z defrostem parownika i wysokim COP, sprężarka dwustopniowa by dawała radę w niskich temp.
Nie polecam wychładzać na noc nieużywanych części mieszkania, przy dużej wilgotności w domu punkt rosy w
@Smiejsiezzycia @asiajasiabasia @wypokowy_expert @houk

Odgrzewam temat - nie wyrobilem sie z zalozeniem drugiej klimy do sypialni wiec grzeje tylko mitsu w salonie na 21 stopni, w sypialni dochodzi mi powietrze I temperatura wychodzi 17,2 stopnia. Zuzycie dzienne na grzanie na poziomie 12 kWh przy -7-10 na dworze ( ͡º ͜ʖ͡º) w porownaniu z piecem jest prawie o 50% pradu mniej.
Mitsubishi diamond LN hyper heating juz zamowiony,