Wpis z mikrobloga

Hej, chcemy wprowadzić w firmie na produkcji komunikację przez krótkofalówki i mam kilka pytań.

Jakie radiotelefony polecacie? Zależy mi aby porozumieć się na odległość do 150m, przy czym teren to hale produkcyjne, dużo pomieszczeń, grube ściany. Czy zwykłe PMR 0,5W to ogarnie?

Co do miejsca komunikacji, z tego co wyczytałem, najlepiej będzie wypełnić wniosek o otrzymanie pozwolenia radiowego na częstotliwości pmr 154 - koszt 83zł.
Na 154 można nadawać do 1W, znajdę jakieś rozsądne radiotelefony o większej mocy/lepszej antenie?

Fajnie aby radio miało podstawkę do ładowania i było w miarę wytrzymałe na uszkodzenia/pył.
Czy taka Motorola T92 będzie git? W te całe baofengi nie chce iść, bo wątpliwa jest ich legalność.

#krotkofalarstwo #baofeng #radio #pmr446 #pmr #pmr154 #motorola
  • 15
@dm0wsk1:
Z tego co rozumiem radia PMR446 są zablokowane na konkretnych częstotliwościach, a żeby obsłużyć PMR154, muszę już kupić bardziej zaawansowany sprzęt, na którym będę mógł zaprogramować konkretne kanały?
@szymura:
1 PMR446 kupujesz i używasz. Radia są standaryzowane więc możesz do testu kupić najtańsze zabawki. Porządne będą tylko odrobinę lepsze (np nieco bardziej czuły odbiornik) jak wystarczy to super.
2 PMR154 Jeśli UKE nadal wydaje pozwolenia to możesz użyć choćby i baofenga zaprogramowanego na przyznaną częstotliwość z przyznanym tonem.
3 Jako pasjonatowi radia ciężko mi się to pisze ale o ile masz zasięg komórkowy najbardziej bezproblemowe byłyby terminale GSM PTT.
Zależy mi aby porozumieć się na odległość do 150m, przy czym teren to hale produkcyjne, dużo pomieszczeń, grube ściany. Czy zwykłe PMR 0,5W to ogarnie?


@szymura: Według mnie bez problemu.

@szymura: Zainteresuj się motorolą T42/62/82


@NewEpisode: T42 nie, bo nie ma filtrowania tonami CTCSS. To jest najprostsze radio dla kompltnych amatorów