Wpis z mikrobloga

Hej,
szukam pompy ciepła i szukam najlepszej opcji do wybudowanego już domu (modernizacja kotłowni). Wykonałem następujące wyliczenie na: https://cieplo.app/wynik/14qe6

Dom ma około 270m powierzchni (parter + poddasze). Na dole 2 grzejniki w pokojach + łazienkowy grzejnik, reszta podłogowo (kuchnia, salon, jadalnia, łazienka, korytarz). W garażu dwustanowiskowym duży grzejnik, ale zakręcony od zawsze. Na piętrze łazienka i kuchnia i korytarz ogrzewane podłogowo, 3 pokoje ogrzewane grzejnikami + salon z 2 grzejnikami.

Posiadam fotowoltaikę i w tym roku wygenerowałem według odczytów z Tauron do sieci około 3950 kWh, a zużyłem około 2295 kWh. W załączniku dodaje zdjęcie kotłowni (aktualny piec gazowy termet ecocondens crystal). Lokalizacja inwestycji w podwrocławskiej wsi.

Otrzymałem dużo ofert jednak sam ich rozstrzał jest dość duży zarówno pod względem cenowym jak i sprzętem oferowanym przez poszczególne firmy. Poniżej wklejam przykładowe oferty, które otrzymałem. Więc jeśli jest tu ktoś kto może przybliżyć jaki sprzęt warto wybrać (czy to ze sprzętu mi proponowanego czy też poprzez artykuły przybliżające temat pomp ciepła), lub być może polecić daną ofertę jako atrakcyjną to z radością przeczytam taką odpowiedź - jak również chętnie zapoznam się z ofertami osób siedzących w temacie. Pozdrawiam i dzięki!











#pompaciepla #pompyciepla #ogrzewanie
Pobierz tanderowsky - Hej, 
szukam pompy ciepła i szukam najlepszej opcji do wybudowanego ju...
źródło: comment_1663092084dbMOekSiULyEdgJnrjRgG8.jpg
  • 17
@tanderowsky: Ogólnie to byłem pomagierem przez 3 miechy w firmie zakładającej pompy. Montowaliśmy tylko pompy firmy Daikin. Wszyscy chwalili z osób pracujących w branży, nawet jakiś automatyk przyszedł coś ogarnąć do naszej instalacji i mówi że najlepsza firma że części dostępne itp. mówili np. że do pomp Mitsubishi nie znajdziesz części jak coś się #!$%@?. No ale zgłąb temat, bo pewności stuprocentowej nie daję że Daikin to top.
@tanderowsky: za dużo pewnie nie podpowiem, ale sam mam Panasonic T-Cap 9 kW. monoblok Jak do tej pory zero problemów, grzałka ani razu mi się nie włączyła przez 2 lata. Jedyny minus to że chyba nie należy do najcichszych.
@tanderowsky: bierz 1. Różnica 5k między tym a chińskim gównem jest warta dopłaty. Zbiornik cwu 150 l to mało, dwie osoby pod rząd wezmą prysznic i ta druga już zmarznie.

Ciekawe czy i na kiedy dostarczą Panasonic, bo zablokowali możliwość zamówień. Nibe też warto, ale zobacz jaka ma moc w niskich temperaturach w porównaniu do tcap.
@tanderowsky tylko oferta 1 wygląda atrakcyjnie ale o pompie zapomnij że będzie w tym roku cokolwiek. Haier dla mnie to dalej zabawka a nie pompa. Reszta Chinoli jakoś będzie działać ale różnie to bywa. Weź też pod uwagę Nibe i Mitsubishi, są droższe ale całkowicie bezawaryjnie.
@tanderowsky: wydaje mi się, że 11-12 kW to dosyć mała moc przy tak dużym domu, tym bardziej, że jest to moc przy 7 st C, a później spada. Jeżeli ma być głównym źródłem ciepła w okresach przejściowych, a poniżej 0 instalacja dogrzewana będzie gazem to ok.
@kamycha: @tanderowsky: t-cap którego wszyscy polecają, ma stałą moc ... pewnie do tych -15, potem swobodnie może grzałka dogrzewać.
Cieplo.app podaje zapotrzebowanie przy -18, jak wszystko jest dobrze policzone, to nie ma że mało czy nie. Tak wychodzi.
@tanderowsky @kamycha: Z tegoc co mi tlumaczyl instalator t-capów(zalozylem niedawno t-cap 9kw monoblok), to nie do konca tak to wyglada, ze patrzysz na metraz i dobierasz pompe. Taki t-cap 12kw potrafi pracowac nawet do 16kw. Wiec jak na ten metraz spokojnie da rade. Jedynie zastanowilbym sie nad CWU, 150 l to za mało i jesli jest tyle grzejników to wzialbym bufor 300l. I jesli masz dwa obiegi to pewnie plytka rozszerzajaca
A być może ktoś będzie w stanie mi jeszcze podpowiedzieć. Aktualnie posiadam taki zbiornik jak tutaj (przynajmniej według oznaczeń): [https://instalator24.pl/hydraulika/ogrzewanie/zasobniki-wymienniki-bufory/zasobniki-i-wymienniki-c-w-u/zasobniki-i-wymienniki-do-pomp-ciepla/wymiennik-c-w-u-do-pomp-ciepla-z-podwojna-wezownica-spiralna-galmet-sgwsb-tower-biwal-200/](https://instalator24.pl/hydraulika/ogrzewanie/zasobniki-wymienniki-bufory/zasobniki-i-wymienniki-c-w-u/zasobniki-i-wymienniki-do-pomp-ciepla/wymiennik-c-w-u-do-pomp-ciepla-z-podwojna-wezownica-spiralna-galmet-sgwsb-tower-biwal-200/)

W załączniku dodaje zdjęcie tabliczki znamionowej. Z tego co widzę jakieś parametry się różnią. Czy potencjalnie możliwe jest wykorzystanie tego zbiornika w instalacji z pompą ciepła?
Pobierz tanderowsky - A być może ktoś będzie w stanie mi jeszcze podpowiedzieć. Aktualnie pos...
źródło: comment_1663283129OqyMBzUiwXTBWyui1boXfp.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mirekwirek: wybacz, nie znam sie tak bardzo, oprocz tego co jest pod linkiem cieplo.app umiem chyba tylko doprecyzowac ze te 15cm na scianach to styropian (chyba srebrny) sciany zbudowane z 25cm porotherma, na dachu 30cm welny, cos jeszcze istotnego moge dodac? Dzieki.