Wpis z mikrobloga

Mam w garażu stare gniazdo 4 bolcowe. 1 Jak najszybciej i najlepiej podłączyć do tego silnik zakończony wtyczka 5 bolcową, 2 W starym gnieździe są 3 fazy+ zero, pen, pe, między fazą a 4 bolcem mam 240v czyli dało by rady z tego gniazda rozjechac sie na 3 gniazda 230 każde zasilane z osobnej fazy?
#elektryka #warsztat
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MrKa:
1. albo zostawić uziemienie silnika w powietrzu albo połączyć do zera - tu może nie będę doradzał, żebyś się nie zabił
2. można, tylko pamiętaj że to nie jest zbyt bezpieczne, przykładowo dwa podłączone do takiego czegoś komputery nie mając uziemienia będą mieć między swoimi obudowami całkiem duże napięcie (z 200V)
@msichal: A jak by gniazdko wymienił na 5 bolcowe to wtedy 4 przewód podpiąc pod N czy PE?
Do tych gniazdek była by tylko podłączana spawarka i ładowarki,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MrKa: czwarty przewód PEN podłącz pod N, zacisk PE w gnieździe zostaw wolny. Można by zrobić mostek, ale wtedy przy uszkodzeniu przewodu PEN w dalszej części instalacji na obudowie urządzenia pojawi się napięcie sieciowe. Miejsce takiego mostka nazywa się punktem podziału PEN i takie miejsce musi być obowiązkowo podłączone do uziemienia (np do zakopanej bednarki czy wbitej szpilki).
czwarty przewód PEN podłącz pod N, zacisk PE w gnieździe zostaw wolny. Można by zrobić mostek, ale wtedy przy uszkodzeniu przewodu PEN w dalszej części instalacji na obudowie urządzenia pojawi się napięcie sieciowe. Miejsce takiego mostka nazywa się punktem podziału PEN i takie miejsce musi być obowiązkowo podłączone do uziemienia (np do zakopanej bednarki czy wbitej szpilki).


@Xargo1: Halo halo, nie tak szybko.
Jeśli to stara instalacja i tam rzeczywiście jest
@michcio: Układ sieci mam TN-C, a jak bym w miejscu gniazda załozył jakąś skrzynke + nadprądowy to PEN dac najpier na listwe PE, i mostem na listwe N? I potem dołozył gniazdo 5 bolcowe