Wpis z mikrobloga

2233 + 1 = 2234

Tytuł: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
Autor: Hans Rosling
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★
ISBN: 9788380084995
Tłumacz: Monika Popławska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 368
Forma książki: e-book
Napisany w sekciarsko-coachingowy sposób tekst, w którym autorzy starają się przekonać czytelników, że na świecie jest lepiej niż było, mimo że wciąż nie jest super. Zajmują się zatem stanem obecnym, a nie prognozami na przyszłość. Można powiedzieć, że w tonie książkę #!$%@? przesadny optymizm, który jest jedynie interpretacją - niepełnych - danych, a zatem powierzchownym spojrzeniem na rzeczywistość i próbą uśpienia niepokojów. Rosling sam zresztą pisze o pułapce interpretacji, rozprawiając się ze stereotypowym, instynktownym postrzeganiem zjawisk zachodzących na świecie. Z pewnością dla młodych czytelników wartościowe jest zapoznanie się z krytycznym podejściem do wszelkiego rodzaju statystyk, ale dla osób po studiach powinny być to kwestie oczywiste i nic nowego nie wnoszą. Kwestionariusz pytań, odpowiedziami na które autor chce zaszokować czytelników, jest bardzo tendencyjny. Co więcej, autor pokazuje tendencje ludzkiego umysłu do upraszczania, negatywnego postrzegania, itp., ale ich nie wyjaśnia, nie zagłębia się w przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc całkowicie zgadzam się z rozbudowaną opinią Żabota z Lubimy Czytać - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/factfulness-dlaczego-swiat-jest-lepszy-niz-myslimy-czyli-jak-stereotypy-zastapic-realna-wiedza/opinia/48818036 - dlatego nie będę się bardziej rozpisywać.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #reportaz #literaturafaktubookmeter
ksanthippe - 2233 + 1 = 2234

Tytuł: Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myś...

źródło: comment_1662976913rz7dc7GsU9Ybntm9NS1l21.jpg

Pobierz
  • 10
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.4 / 10) (8 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 368

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-09 - Użytkownik Tosiek14 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2022-02-16 - Użytkownik kt13 ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) -
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sandrinia: jest ciekawa bez dwóch zdań, ale dla mnie w sensie polemicznym, bo nie zgadzam się z postawą autora, który trochę oszukuje pod tezę (recenzja Żabota wskazuje kilka takich manipulacji). To dość mocno wybrzmiewa w porównaniu ze "Światem na rozdrożu" który niebawem zrecenzuję. Ale chyba ogólnie nie zostanę fanką polecanek Billa Gatesa, bo zabrałam się też za inną polecaną przez niego książkę i tę porzuciłam po 1/3 xD ("Liczby nie kłamią"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ksanthippe: chyba wszystkie te ulubione książki Gatesa są takie upośledzone. Factfulness nie czytałem, ale z recenzji wynika że Nowe Oświecenie Pinkera jest w identycznym tonie (jak ktoś chce to może poszukać mojej recenzji, najgorsza książka przeczytana w życiu).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@spinel: tak jest, właśnie tam szukałam i znalazłam ( ͡° ͜ʖ ͡°) wychodzi na to, że to dokładnie ten sam ton; Rosling też widzi panaceum we wzroście bogactwa i edukacji oczywiście. Szkoda że nie widzą globalnych konsekwencji tego wzrostu bogactwa w swoim hurraoptymizmie...