Wpis z mikrobloga

Mircy jak wyglądają realnie zarobki rocznie po opłaceniu podatków na miejscu i w Polsce. Są jakieś kalkulatory? Dopiero zaczynam się rozglądać po rynku pracy i nie chciałbym oszacować, czy warto #szwajcaria
  • 12
  • Odpowiedz
@MEKORRO: A to nie wiem. Na pewno też ma znaczenie czy większość czasu (183+ dni w roku) przebywałbyś w Szwajcarii czy w Polsce. Teoretycznie jeśli masz centrum interesów życiowych w Polsce to chyba powinieneś rozliczać się w Polsce, a w Szwajcarii nie, ale nie wiem jak to dokładnie powinno wyglądać ani jak i co załatwiać. No ale na Szwajcarię kalkulator podałem, na Polskę są też w necie, więc sobie możesz obie
  • Odpowiedz
@4833478: tak, tak. Chciałem tylko dopytać, trochę się zorientować, bo dostałem propozycję pracy, oszacować czy w ogóle warto się pchać, ale jednak muszę porozmawiać w biurze rachunkowym, bo trzeba wiedzieć jak się liczy dzieci mieszkające za granicą itp.
  • Odpowiedz
@MEKORRO: jeśli żona i dzieci zostają w PL to raczej płacisz podatki w PL. Tak jak ktoś wyżej pisał istotne jest pojęcie "centrum interesów życiowych".
W CH podatki są ogólnie niższe niż w Polsce, choć trudno się to sprawdza bo zależą od wielu czynników w tym gminy zamieszkania.
  • Odpowiedz
@Ziutowa: jakiś czas temu pracowałem w takim systemie w Niemczech i rozliczałem się w Polsce "na zerowe dochody", ale Niemcy są w UE i mamy śnimy umowę o podwójnym opodatkowaniu. Jeszcze zgłębię temat w biurze rachunkowym.
  • Odpowiedz
@MEKORRO: https://ch.talent.com/en/tax-calculator zależy od profesji, ale w takim IT to realnie mało gdzie na świecie są niższe podatki niż... w Polsce na b2b na ryczałcie ;) nawet w Szwajcarii zapłacisz więcej, która jest niejako rajem podatkowym - jeśli popatrzymy na takie kantony jak Zug szczególnie. Składki na odpowiednik ZUS są oczywiście wyższe (nominalnie) niż w Polsce, ale to wszystko działa lepiej.
  • Odpowiedz
@Leniwiec1: Zacznijmy od tego ze w CH placisz na sluzbe zdrowia i ona dziala - terminy masz szybko. Nie jak w PL ze placisz i czekasz 3 lata na porade u specjalisty, bo tak.. A moze juz nie bedzie problemu bo albo zniknie zmiana albo umrzesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@krzyzakp: spoko, ale chodzi o sam fakt opłat i porównania gdzie się więcej odłoży. W Polsce można chodzić do prywatnych gabinetów i powinno wyjść nadal taniej, dopóki coś gorszego się nie złapie.
  • Odpowiedz