Wpis z mikrobloga

Co musiałoby się stać, żeby nie traktować LCNC jako ciekawostki?


@AkademiaAplikacji: ktoś musiałby pokazać, że ma to sens. Nauczenie pythona dowolnej osoby to nie rocket science, napisanie biblioteki, której używałoby się automagicznie jak platform LC też. Nie widzę sensu istnienia LC
@Saly: W LC dla biznesu ważny jest czas i tym samym pieniądze. Ile zajmie nauczenie Pythona i całej otoczki? Na pewno o wiele dłużej niż wdrożenie w platformę LC. Możliwość szybkiego prototypowania to duża siła. I niekoniecznie zawsze musimy wychodzić z LC, gdy chcemy coś więcej niż tylko prototyp.
Na pewno o wiele dłużej niż wdrożenie w platformę LC


@AkademiaAplikacji: no i tego nie jestem pewien, bo chyba nikt nie robił badań, które jasno mówią jak poza "to oczywiste, że LC musi być prostrze bo tak". Sama nauka Pythona w taki sposób, żeby być przygotowanym do takiego zadania (typy podstawowe, intrukcje sterujące, wołanie funkcji, podstawy obietków) to góra tydzień. Nie widzę czemu drag-n-dropy mają tutaj jakąś kosmiczną przewagę

To co
@AkademiaAplikacji: Jestem wystarczająco stary, żeby słuchać pieprzenia o tym jak to LCNC zmieni świat przez ostatnie 15 lat. Nie, nie zmieni.
U podstaw low code leży przekonanie, że każdy może programować. Nawet ludzie, którzy mają problemy z nauczeniem się jakiegokolwiek języka programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale za to, zdarzyło mi się łatać dziury w wygenerowanym kodzie, bo IBM Rhapsody nie ogarnął, nie wygenerował jednego ifa i
@Saly: Za LC/NC wziął się dość porządnie PMI: https://www.pmi.org/citizen-developer
Postaram się poszukać badań o czasie wdrożenia low/pro code.

* używam znanej technologi

Polecamy MS Power Platform. Najbardziej kompleksowy pakiet narzędzi na rynku dla użytku biznesowego.

* nie wyzbywam się powszechnie znanych podejść w branży jaki git, pull-requesty czy biblioteki

Nie wszystkie narzędzia to oferują, ale rzuć okiem na taki przykład: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/architecture/solution-ideas/articles/azure-devops-continuous-integration-for-power-platform

* napisanie nietrywialnego kodu to nie problem

I tu znowu
@AkademiaAplikacji: Fakt, że o czymś wciąż się mówi o niczym nie świadczy. O płaskiej Ziemi, szczepionkach powodujących autyzm i chemtrails też (niestety) wciąż się mówi, mimo że te rzeczy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Co więcej, jeśli o czymś się mówi 15 lat, ale nikt nie potrafi dobrze tego zrobić, to może znaczyć, że jest to bardzo głupi pomysł.
Natomiast nie do końca podoba mi się Twoje podejście. Mam wrażenie,
@groman43: Naszym celem jest pokazanie LCNC w ogóle. Każdy użytkownik sam może orzec czy to będzie dla niego dobre rozwiązanie. Widzimy jednak, że sporo osób o tym w ogóle nie wie, bazuje na doświadczeniach z jednej platformy i przenosi jej wady na cały segment. Nie chcemy absolutnie wciskać tego na siłę. Jeśli tak to odebrałeś to wybacz. Nie chcemy wcisnąć komuś szkolenia i zapomnieć. Oferujemy darmowe webinary i newsletter. Po prostu
@AkademiaAplikacji: Buzzword i napompowany hype :) Tak samo jak RPA. Od lat się o tym mówi, robi ładne prezentacje, a sensownych wdrożeń nie widać. Wręcz przeciwnie, po pilocie czy tam PoC okazuje się, że szkoda zachodu. Skończy jak MS Front Page czy inne edytory WYSYWIG przełomu lat 90 i 2000. Do prostych zadań tak, do prawdziwych aplikacji biznesowych ze złożoną logiką dziedzinową nie.

P.S. Czy możecie się pochwalić jakimś wdrożeniem systemu
P.S. Czy możecie się pochwalić jakimś wdrożeniem systemu do ubezpieczeń, finansów, bankowości czy automotive wdrożonym w całości za pomocą narzędzi LCNC?


@markaron: Rzuć okiem na https://www.developico.com/portfolio/
Jeśli chodzi o więcej - właśnie od niedawna pracujemy z dużymi klientami właśnie z tych obszarów. Wkrótce powinny pojawić się case study. Ale od razu zapytam - o jaki system chodzi? Bo my absolutnie nie chcemy zastąpić np. SAP i "przejmować" wszystkie procesy. Działamy na
@AkademiaAplikacji: Dzięki, o takie informacje mi właśnie chodziło.

Przeglądnąłem te projekty i w opisach jest więcej lania wody niż faktycznie wykonanej roboty. Zaprezentowane aplikacje wyglądają w dużej mierze na "przeglądarki do baz danych", tfu Sharepointa ( ͡° ͜ʖ ͡°) i tak jak napisałem wyżej, w takich prostych zastosowaniach LCNC się sprawdzi, głównie jako tabelkowo formularzowy UI i prosty workflow engine. Dokładnie w taki sam sposób jak Wordpress
@markaron: Ależ nikogo nie chcemy wyrzucać na bruk!

do niewymagających aplikacji biznesowych.


@markaron: Ale właśnie o to chodzi, że potrzeba na takie jest ogromna! I dzięki rozwojowi LCNC będzie można wciąż zwiększać poziom złożoności i unikać zagrożeń z działania użytkowników na własną rękę.
@AkademiaAplikacji:

Ależ nikogo nie chcemy wyrzucać na bruk!


To była oczywiście ironia z mojej strony bo narzędzia LCNC nie mają takiego potencjału, aby programiści zaczęli tracić pracę :)

Ale właśnie o to chodzi, że potrzeba na takie jest ogromna! I dzięki rozwojowi LCNC będzie można wciąż zwiększać poziom złożoności


Rozumiem marketing, ale poziom złożoności w przypadku narzędzi LCNC jest ograniczony i pewnego poziomu nie da się przeskoczyć. Chyba, że zacznie się
@Saly: Umiesz pythona? Uczyłem się pythona rok. Ciągle jestem juniorem. Miało być 15k na rękę. A realia są takie, że widzę ile jeszcze wiedzy mi brakuje i tego nie da się w rok nauczyć. Ani w 2. Chyba, że pracując 8h dziennie i potem ucząć się kolejne 4h. Jak się jest studentem to luz, ale jak ma się rodzinę, to jest to NIEWYKONALNE.

@AkademiaAplikacji Ile czasu zajmuje nauczenie się LowCode przez
@kazmir: nie mówię o poziomie juniora, tylko podstawy tj.
* operatory, intrukcje sterujące, podstawowe typy
* jakieś proste operacje na listach i dictach
* wołanie gotowych funkcji, tworzenie własnych bardzo prostych

I w sumie to tyle. Wydaje mi się, że z taką wiedzą i dobrą platformami/narzędziami (bez ogarniania pythonowych pierdół np. skomplikowanych importów, zarządzania zależnościami, tworzeniem własnych klas) i dobrą bilbioteką low code (zamiast klocków masz proste funkcje, dobra okrojona dokumentacja,
@Saly trochę popatrzyłem na tego lowcode. W sumie to w opór jest tam platform i trochę nie wiem na co patrzeć. Spojrzałem więc na to co sprzedaje @AkademiaAplikacji. Przypomina mi miejscami Zapiera (głównie to narzędzie PowerAutomate), którego kiedyś używałem. Pamiętam, że Zapier był spoko. Gdybym mógł dostać pracę, gdzie robiłbym tylko to (plus jakaś analiza projektowa, wiadomo), to byłbym bardzo zadowolony.
I wtedy faktycznie te narzędzia LCNC mają sens.
Chociaż faktycznie