Wpis z mikrobloga

  • 0
@otylygrubas W kwestii wyrzucania pieniędzy na bezsensowne nic nie wnoszące badania - oba.

To co tam jest oznaczane wola o pomstę do nieba - oczywoscie z pominieciem tego co wazne. Ale jak lubisz bez sensu wydawać kasę to śmiało.
  • Odpowiedz
  • 1
@otylygrubas Ale patrząc stricte na to to alab jest sensowniejsze (poza ob i w sumie magnezem) tym bardziej jak robią antyhcv. Bilirubinę do tego można oznaczyc. Przy czym popatrzyłabym na cenę, bo pakiet wcale nie musi być tańszy.

Jak jesteś 40+ to idź do poz i na nfz teraz jest program profilaktyczny.

To co oferuje diagnostyka to zdzieranie kasy na badaniach, które mają drogie odczynniki z określoną datą przydatności- więc trzeba
  • Odpowiedz
  • 1
@wuju84 Aż noszę się z zamiarem napisania o tym wpisu.

Odnosząc się do linków wyżej - alab jest całkiem ok (ocena "szpiku, nerek, wątroby", ryzyka sercowo-naczyniowego) - czyli coś co nas zapewne nie uchroni w profilaktyce przed chorobą ale u pewnej części osób coś zasugeruje.

Ale diagnostyka - jak dla mnie nieetyczne. Badania robisz w kontekście klinicznym, by móc je zinterpretować - u zdrowego człowieka bez objawów (bo na tym polega
  • Odpowiedz
@Wjolka: ale w tych badaniach chodzi raczej o wyłapanie nieprawidłowości i ewentualną dalszą diagnostykę. A oba pakiety zdają się pełnić tą funkcje w większym bądź mniejszym stopniu.
  • Odpowiedz
  • 0
@wuju84 Otóż nie. Raczej napędza stracha ze coś może być nie tak choć nie jest.

To, co ma sens, jesteś w stanie wykonać prywatnie za <100zł + dorzucić USG jamy brzusznej za kolejne 150-200zł.

Ale jak niektórzy wolą wydać 600zł (w promocji 350) to proszę bardzo. Tylko żaden lekarz nie zwróci na to oczekiwanej uwagi w interpretacji.
  • Odpowiedz
@Wjolka: nie mówimy chyba o opłacalności tylko o tym czy takie badanie ma sens. moim zdaniem jak kogoś stać to jak najbardziej. a dlaczego tylko usg jamy brzusznej a nie bardziej kompleksowo? :)
dlaczego niby lekarz miałby nie zwrócić na to uwagi jak przychodzę z gotowymi wynikami?
  • Odpowiedz
  • 0
@wuju84 Widzę, żekompletnie nie rozumiesz sensu profilaktyki.

Wychodzą Ci podwyższone ddimery (dzień wcześniej uderzyłeś się w noge i masz krwiak na pół uda + jestes tydzien po infekcji) - co robisz?
(Diagnostyka oferuje to badanie w standardowym pakiecie)
  • Odpowiedz
  • 1
@otylygrubas Jak chcesz to ten pakiet alab nie jest zdzierstwem o ile jest w dobrej cenie - przeliczeniu czy nie wyjdzie taniej wykonać te badania osobno).

Jak jesteś w wieku 40+ - to idź do rodzinnego.
  • Odpowiedz
@Wjolka: widzę że nie masz na mój temat żadnego pojęcia ale próbujesz wyciągać jakiekolwiek wnioski.
Jeśli zwrócisz uwagę na to co pisałem to było tam w mniejszym lub większym stopniu, tak miałem na myśli że bym pominął część tych badań. Witaminę D czy też właśnie ddimery. Ale większość ma jak najbardziej sens.
  • Odpowiedz
  • 0
@wuju84

nie mówimy chyba o opłacalności tylko o tym czy takie badanie ma sens. moim zdaniem jak kogoś stać to jak najbardziej. a dlaczego tylko usg jamy brzusznej a nie bardziej kompleksowo? :)

dlaczego niby lekarz miałby nie zwrócić na to uwagi jak przychodzę z gotowymi wynikami?

Gdzie napisałam że samo
  • Odpowiedz
@Wjolka: nie wiem z jakimi lekarzami miewasz do czynienia, ale mój rodzinny nie ma problemu z tym by odnieść się do wyników wykonywanych prywatnie. Sam generalnie używam takich pakietów tylko jak się kalkulują w porównaniu z pojedynczymi badaniami. Czemu niby lekarz miałby ignorować wskazania testów wątrobowych czy poziomu kwasu moczowego? TSH to co też oleje bo było w pakiecie? Dostarczasz lekarzowi dość kompleksowe wyniki, jeden logiczny argument czemu niby miałby
  • Odpowiedz
@wuju84: Powtórzę - nie pisze o podstawowych sensownych badaniach - to jest mniej roboty dla lekarza i sama je kseruje i dołączam do dokumentacji. Piszę o liscie bezsensownie wykonanych badan typu homocysteina, ddimery, prokalcytonina itd. - u bezobjawowego pacjenta 25 letniego Ddimery 800 mało mnie interesują - ignoruję. A pacjent zaniepokojony bo norma przekroczona.
  • Odpowiedz
@wuju84: Pakiet alab - ten drugi link wklejony - jest o dziwo ok. Nie ma wiekszego sensu w interpretacji OB ale to tanie badanie. Pisałam wyżej autorowi wpisu.
  • Odpowiedz
@wuju84: W skrócie co do pakietu pierwszego - po co Ci fibrynogen, OB, Ddimery mocznik homocysteina testosteron w profilaktycznych oznaczeniach? To podnosi koszt tego badania do ponad 300zł - to nie sa tanie badania. Pozostałe zamkniesz w 100zł.
  • Odpowiedz