Wpis z mikrobloga

@marcaj: Tado niby spoko ale api nie jest oficjalnie wspierane więc support nie pomoże jak coś. Wszystko działa więc chyba polecam ale jeśli chcialbys wprowadzić jakieś bardziej skomplikowane sterowanie to może coś innego a nie systemowe
@marcaj: A to polecam tado jeśli nie musi się głęboko integrować z czyms innym. Mam w całym domu i poprostu działa. Świetny support też o ile nie kombinujesz.
Nie wiem tylko ile to jest fortuna. Dodatkowe czujniki są dosyć drogie, same termostaty moim zdaniem przystępne. Mają bazę ale nigdy z zasięgiem nie miałem problemu.
trzeba dokupić "bazę" co znów generuje koszt i nie jestem pewien czy będzie zasięg pomiędzy wszystkimi piętrami/pomieszczeniami


@marcaj: bierz cokolwiek na Zigbee. Bramkę np. SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle pożenisz z niemal wszystkimi urządzeniami od dowolnego producenta. Czy termostaty, czy żarówki z IKEA, czy przyciski od Xiaomi. Zasięg też powinien być, bo każde urządzenie podłączone na stałe do prądu (żarówki, gniazdka) rozszerza sieć. U rodziców bramkę zamontowałem w piwnicy i po
@marcaj domyślam się że masz czujnik temperatury zewnętrznej i sterowanie pogodowe? Jeśli chcesz ciąć koszta na ogrzewaniu to zaczyna się od źródła obniżając parametr wyjściowy. Wiem że termostaty wydają się być dobrym rozwiązaniem ale inwestycja w kolejny gadżet bez ogarnięcia podstawy raczej wygląda na wpływ reklam i potrzebę zakupu czegoś nowego niż chęć oszczędność ;)
@piterszoniusz: tak, mam sterowanie pogodowe. Nie do końca rozumiem co masz na myśli poprzez sterowanie parametrem wyjściowym. Ustawić "zimniejszej" krzywej już nie chcę, bo wtedy mi #!$%@? w domu.
Mogę dołożyć czujnik który będzie mi wyłączał piec przy określonej temp, problem w tym że ten czujnik będzie tylko w jednym pomieszczeniu.
Co powinienem zrobić by móc ogrzewać różne pomieszczenia w różnym stopniu?

Dzięki za odpowiedź, jestem laikiem dlatego pytam.
@marcaj jeśli masz krzywą a w domu piździ tzn że nie wybrałeś tej odpowiadającej potrzebom twojego budynku i twoim. Zacznij od prawnej regulacji sterownika na krzywej a różnicę temperatur w pomieszczeniach reguluje się przepływem w kryzach grzejnikowych
@piterszoniusz: no przecież napisałem że mam już wybraną krzywą i tu nic nie zmienię bo będzie zimno w domu.

Ustawić "zimniejszej" krzywej już nie chcę, bo wtedy mi #!$%@? w domu.


W pomieszczeniach mogę sterować tylko termostatami, bo chciałbym grzać czasem tu czasem tam.
@marcaj jeśli planujesz "zakręcić" grzejnik bo nie ma cię kilka godzin i zacząć grzać jak wrócisz to odradzam bo nie wychodzi taniej (piec musi nadgonić z niższej temperatury żeby osiągnąć wymaganą) cierpi też budynek ponieważ wilgoć zostaje w ścianach i często pojawiają się problemy z pleśnią lub brzydkim zapachem. Opłacalne jest zmniejszenie temperatury do np 17-19 w nieużywanej sypialni czy innym pomieszczeniu. W pomieszczeniach użytku codziennego najlepiej utrzymywać zawsze stałą temperaturę.